Jak działa rynek NewConnect

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 23-06-2012 r.

NewConnect to platforma obrotu akcjami uruchomiona przez warszawską giełdę pod koniec 2007 roku. Głównym zadaniem tego rynku jest nie tylko wtórny obrót papierami młodych, innowacyjnych spółek o dużym potencjale wzrostu, ale również zapewnienie odpowiednich możliwości dostępu do kapitału dla tej grupy podmiotów.

Spółki debiutujące na NewConnect podlegają zdecydowanie mniej restrykcyjnym przepisom i regulacjom, niż ma to miejsce na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Jest to bowiem swego rodzaju inkubator dla przedsiębiorstw, które wraz z dynamicznym rozwojem i coraz lepszymi wynikami finansowymi, chciałyby w przyszłości zadebiutować także na rynku docelowym – jakim jest GPW.

Warto pamiętać, że NC został stworzony z myślą o firmach, które znajdują się dopiero na początkowym etapie budowania biznesu. Jednocześnie poszukują kapitału rzędu od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych. A właśnie dzięki tej platformie mają szansę trafić na inwestorów, którzy zainteresują się ciekawym pomysłem na działalność biznesową i wyłożą gotówkę na ten cel.

Wśród firm, których akcje najczęściej trafiają do obrotu na platformie NewConnect są głównie podmioty z sektorów innowacyjnych. Dominują tutaj więc przedsiębiorstwa informatyczne, telekomunikacyjne, medialne, ale także reprezentujące np. obszar biotechnologii, ochrony środowiska, energii alternatywnej czy też nowoczesnych usług.

Zgodnie z założeniami, przewidywana kapitalizacja (czyli wartość udziałów) takich spółek sięga około 20 mln zł. Są on więc zdecydowanie mniejsze niż podmioty notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy.

 

Ponadto wszelkie procedury i formalności związane z uplasowaniem przez spółki swoich akcji na NewConnect zostały ograniczone do minimum. Ma to zdecydowanie ułatwić giełdowym nowicjuszom stawianie pierwszych kroków na rynku kapitałowym.

Choć z drugiej strony obrót akcjami jest organizowany i regulowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie – co ma zapewnić wysoką przejrzystość i bezpieczeństwo, cechujące rynek publiczny.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24790 )
Array ( [docId] => 24790 )