Jak działa rynek obligacji Catalyst

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 21-06-2012 r.

Wraz z dosyć dynamicznym rozwojem rynku papierów dłużnych i coraz większym zainteresowaniem emisjami ze strony miast, samorządów terytorialnych czy też przedsiębiorstw, warszawska giełda utworzyła specjalny rynek obrotu obligacjami. Chodzi o platformę Catalyst, która ruszyła pod koniec września 2009 roku.

W największym uproszczeniu możemy powiedzieć, że cały rynek tworzą cztery platformy obrotu. Dwie prowadzone są przez warszawską giełdę – w formule rynku regulowanego i ASO (Autoryzowanego Systemu Obrotu) z przeznaczeniem wyłącznie dla klientów detalicznych. Dwie kolejne działają identycznie w ramach pozagiełdowej platformy BondSpot (dawny rynek MTS CeTO) – z tą tylko różnicą, że są przeznaczone dla klientów hurtowych.

Oczywiście wszystkie platformy zostały utworzone z myślą o handlu nieskarbowymi papierami dłużnymi, głównie obligacjami komunalnymi, korporacyjnymi, ale także listami zastawnymi. W efekcie Catalyst jest rynkiem obsługującym różnego rodzaju emitentów, którzy wprowadzając papiery na rynek, są w stanie także trafić ze swoją ofertą zarówno do odbiorców indywidualnych, jak również instytucji.

Jak więc działają poszczególne platformy? Zasady notowań sesyjnych na rynkach regulowanych i alternatywnych są identyczne. Różnice, z jakimi się tutaj spotykamy dotyczą jedynie transakcji pakietowych. Oczywiście na wszystkich czterech platformach obrotu realizacja transakcji jest gwarantowana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Mamy więc do czynienia z pełnym bezpieczeństwem w handlu papierami wartościowymi – podobnie jak, chociażby na rynku wtórnym akcji czy w segmencie instrumentów pochodnych.

Kolejna bardzo istotna dla inwestorów sprawa to koncentracja obrotów obligacjami w jednym miejscu. Pozwala to na łatwy i bardzo płynny handel papierami, co oznacza np. możliwość błyskawicznej sprzedaży określonych instrumentów, w sytuacji gdy chcemy szybko odzyskać kapitał z myślą o ulokowaniu go w kolejnej inwestycji. I odwrotnie – równie prosty jest zakup papierów, które mają nam przynieść określony zysk w przyszłości.

Rynek Catalyst ma jeszcze jedną , bardzo ważną zaletę. Dzięki ścisłemu podziałowi na część hurtową i detaliczną, umożliwia handel nie tylko instytucjom o potężnych zasobach kapitałowych, ale również drobnym inwestorom, dysponującym często niewielkimi środkami finansowymi. Do niedawna bowiem emitenci – jak samorządy czy przedsiębiorstwa – lokowały na rynku swoje papiery przede wszystkim z myślą właśnie o inwestorach instytucjonalnych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24778 )
Array ( [docId] => 24778 )