Jak identyfikować giełdowe trendy

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Trzeba pamiętać, że zmiany cen papierów wartościowych podlegają określonym cyklom. Mogą one rosnąć (trend wzrostowy), spadać (trend malejący) bądź też poruszać się w ograniczonym zakresie (trend boczny). Ten ostatni wariant zakłada ograniczenie kursu akcji bądź np. wahań indeksów w pewnych widełkach, ustalonych między minimalnym i maksymalnym pułapem zmian.

I tu, w odpowiednim wyłapaniu rynkowego trendu ma pomóc inwestorom analiza techniczna. Chodzi o to, aby możliwie jak najwcześniej zidentyfikować okazję do zakupu, ale także w odpowiednim momencie uzyskać odpowiedź, czy już należy sprzedawać posiadane papiery wartościowe.

To trudne zadanie – szczególnie dla początkującego gracza, stawiającego dopiero pierwsze kroki na rynku - ale przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu możliwe do wykonania.

Przy rozpatrywaniu trendów, kluczowe jest także założenie o ich kontynuacji. Zapoczątkowane bowiem już raz ruchy cen mają większą skłonność do tego, aby się utrzymywać w określonym czasie niż błyskawicznie zmieniać.

Trend to twój przyjaciel i nie należy z nim walczyć – mawiają doświadczeni gracze. I jest to głęboka prawda, która pozwala na skuteczne i często bardzo zyskowne prowadzenie inwestycji.

Czasami może się wydawać, że akcje są już zdecydowanie przewartościowane i czas na spadki. Te jednak nie nadchodzą, a dzięki silnemu trendowi mamy do czynienia z kolejnymi, spektakularnymi wzrostami. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o przecenę papierów.

 

Z drugiej jednak strony trendy nie trwają wiecznie i kiedyś muszą się skończyć. Stąd tak istotne jest również określenie horyzontu czasowego, drugiego – po kierunku – ważnego parametru trendu. Dzielimy je na długoterminowe, średnioterminowe i krótkoterminowe. Generalnie te pierwsze są nadrzędne, a pozostałe to ruchy wtórne mające miejsce w ramach trendu długoterminowego.

Jeżeli więc mamy do czynienia z pięcioletnią hossą (trend długoterminowy), to w jej trakcie nastąpią również okresy spadków (trend średnioterminowy). Podczas tych ostatnich rynek będzie jeszcze notował krótkie zwyżki kursów (trend krótkoterminowy).

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24763 )
Array ( [docId] => 24763 )