Jak kupować i sprzedawać obligacje

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 21-06-2012 r.

Aby kupić papiery dłużne, wystarczy udać się do biura maklerskiego, które pośredniczy w sprzedaży obligacji (obecnie tego typu transakcji można dokonać za pośrednictwem internetu). W tym ostatnim przypadku konieczny jest oczywiście dostęp do sieci i rachunek maklerski. Po zakupie obligacji warto je zdeponować na otwartym wcześniej koncie.

Oczywiście można trzymać obligacje do momentu wykupu bez dokonywania jakichkolwiek transakcji. Wówczas – zgodnie z zapisami w zawartym dokumencie – w okresach odsetkowych na rachunek będą wpływały odsetki, a w momencie wykupu na konto trafi cała kwota w postaci omówionego już wcześniej nominału obligacji.

Załóżmy, że mamy już rachunek maklerski i zdeponowane na nim obligacje, których seria notowana jest na platformie obrotu. Co wtedy? Tu przechodzimy już do kolejnego etapu wtajemniczenia.

Przy składaniu zleceń kupna i sprzedaży obligacji – a więc próbach zarabiania na zmianach kursu – sytuacja wygląda już nieco bardziej skomplikowanie niż ma to miejsce w przypadku akcji. O ile bowiem na rynku akcyjnym cenę w zleceniu podajemy w złotych, to w zleceniu obligacyjnym cenę podaje się jako procent wartości nominalnej danego papieru.

Jeżeli wartość nominalna obligacji wynosi 100 zł, a my podajemy w zleceniu kupna 99,5, to oznacza, że jesteśmy gotowi zapłacić za papier 99,5 zł. W sytuacji kiedy chcemy kupić obligację o nominale 1000 zł, to na analogicznych zasadach akceptujemy wartość transakcyjną obligacji w wysokości 995 zł.

Nie można jednak zapominać o jednym bardzo ważnym aspekcie zawierania transakcji na rynku papierów dłużnych. Chodzi o to, że zawierając transakcję, kupujemy lub sprzedajemy nie tylko procent wartości nominalnej instrumentu, ale także część odsetek należnych właścicielowi (proporcjonalną do czasu kiedy był ich właścicielem – a konkretnie do czasu rozliczenia transakcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych).

 

Cenę rozliczeniową obligacji opisuje tutaj specjalny wzór – mnożymy kurs obligacji i jej wartość nominalną, powiększoną o wartość odsetek na dzień, w którym powinno zostać przeprowadzone rozliczenie w Krajowym Depozycie.

Rozliczenie następuje na drugi dzień roboczy po zawarciu transakcji, a nie jak ma to miejsce na rynku akcji – trzeciego dnia. Zgodnie z przyjętymi zasadami, kurs obligacji jest ustalany w procentach wartości nominalnej do 0,01 punktu procentowego. Na rynku papierów dłużnych maksymalna zmiana kursu w notowaniach ciągłych wynosi 3 proc. (w notowaniach jednolitych do 6 proc.).

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24781 )
Array ( [docId] => 24781 )