Jak ograniczyć ryzyko - tworzenie portfela akcji i obligacji

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Jednym z często stosowanych sposobów ograniczania ryzyka inwestycyjnego jest tworzenie portfela, który składa się zarówno z instrumentów charakteryzujących się większym ryzykiem (np. akcje), jak również tych, gwarantujących odpowiedni poziom bezpieczeństwa (np. obligacje skarbowe).

I tutaj, lokując kapitał możesz liczyć na potencjalny większy zysk z tytułu posiadania akcji (oczywiście przy zaakceptowaniu możliwych zawirowań związanych ze spadkami i wzrostami cen). Jednocześnie zabezpieczysz portfel przed dużymi wahaniami wartosci umieszczając w nim papiery dłużne.

Najmniejszym ryzykiem obarczone są obligacje Skarbu Państwa i różnego rodzaju agend rządowych. W dalszej kolejności – pod względem ryzyka inwestycyjnego – plasują się obligacje emitowane przez jednostki administracji państwowej (np. miasta, gminy), a stawkę zamykają papiery dłużne instytucji finansowych i przedsiębiorstw.

Oczywiście podział portfela między akcje i obligacje jest uzależniony od indywidualnych preferencji inwestora. Im większy poziom akceptacji ryzyka i jednocześnie oczekiwania na wyższego zysku, tym większy udział w portfelu powinny mieć akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych.

O ile wybór obligacji wydaje się stosunkowo prosty, to w przypadku akcji warto dokładnie przyjrzeć się udziałom poszczególnych firm. Można je chociażby w odpowiedni sposób zdywersyfikować (czyli odpowiednio rozproszyć, chroniąc się przed ewentualnymi stratami), tworząc własny model portfela bądź też wzorując się na giełdowych indeksach.

I tutaj bardzo pomocny może być dokładny przegląd poszczególnych wskaźników giełdowych na parkiecie np. WIG-u (indeksu obejmującego akcje wszystkich spółek na warszawskiej giełdzie), WIG-u 20 (indeksu dwudziestu największych spółek na naszym rynku), czy choćby takich wskaźników, jak: mWIG 40 (średnie firmy) czy też sWIG 80 (małe firmy).

W sytuacji, kiedy jednak będziesz chciał ograniczyć ryzyko do minimum, akceptując jednocześnie stosunkowo niewielki – ale bardzo pewny zarobek, uwagę powinieneś skupić przede wszystkim na obligacjach. W takim właśnie wariancie akcje powinny natomiast stanowić zdecydowanie mniejszą część portfela inwestycyjnego.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24738 )
Array ( [docId] => 24738 )