Jak rozliczyć podatek od zysków i strat z inwestycji giełdowych

Kategoria: Giełda
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Jeśli inwestujesz na giełdzie, to niezależnie od tego czy w 2011 r. zarobiłeś czy poniosłeś stratę musisz rozliczyć się z fiskusem. Podstawą do wypełnienia zeznania podatkowego PIT-38 powinien być dla Ciebie PIT-8C, który biuro maklerskie miało obowiązek przekazać Ci do końca lutego br. Zanim wypełnisz deklarację sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.

Jeśli w zeszłym roku osiągnąłeś zysk z inwestowania na giełdzie musisz zapłacić podatek. Opodatkowaniu podlega dochód uzyskany z transakcji giełdowych, czyli różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, realizacji praw wynikających z papierów wartościowych i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, a odpowiadającymi im kosztami uzyskania przychodu. Podatek wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Aby obliczyć dochód musisz uwzględnić koszty jego uzyskania. Do kosztów zaliczyć możesz m.in.: opłaty związane z obsługą rachunku papierów wartościowych (np. prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych czy opłaty poniesione na założenie i prowadzenie rachunku) oraz wydatki na szkolenia i prasę specjalistyczną. Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć także prowizje i odsetki od kredytu, który został zaciągnięty na zakup papierów wartościowych. Pamiętaj jednak, że wszystkie te koszty musisz prawidłowo udokumentować oraz sprawdzić, czy nie zostały już ujęte przez biuro maklerskie w PIT-8C.

Uwaga! Dochodów kapitałowych nie łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł.

Jeśli poniosłeś stratę również musisz złożyć zeznanie PIT-38. Stratę tę będziesz mógł odliczyć od uzyskanych dochodów w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Wysokość odliczenia w poszczególnych latach nie może jednak przekroczyć 50% kwoty straty.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24696 )
Array ( [docId] => 24696 )