Jak zachować się przy gwałtownych zmianach kursów

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 29-06-2012 r.

Dla inwestorów szczególnie dotkliwy jest gwałtowny spadek cen. Wówczas pojawia się pytanie, czy zachować zimną krew i bez względu na sytuację trzymać posiadany pakiet, czy też na fali wyprzedaży, pozbyć się udziałów i zaakceptować stratę? Z całą pewnością musisz być przygotowany na czarny scenariusz.

Wówczas bardzo przydatnym rozwiązaniem jest dyspozycja automatycznej sprzedaży akcji w momencie, kiedy ich cena osiągnie określony poziom. W ten sposób np. w okresie bessy ratujesz swoje inwestycje przed większymi stratami. Podobnie może wyglądać scenariusz przy dynamicznym wzroście cen. Automatyczne zlecenie z limitem niejako za ciebie podejmie decyzje o sprzedaży papierów.

W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. zleceniami stop loss, które mogą uratować naszą inwestycję przed niekontrolowaną zmianą scenariusza na rynku. Ale nie tylko. Możemy się także uchronić przed gwałtownymi wahaniami kursów, które jesteśmy w stanie przewidzieć, ale nie jesteśmy w stanie odpowiednio szybko i sprawnie na nie zareagować.

A błyskawiczna decyzja na rynku instrumentów finansowych to jedna z podstaw osiągnięcia sukcesu.

Po pierwsze, nie należy się poddawać emocjom, a zdecydowanie postawić na chłodną kalkulację. Po drugie, trzeba się zabezpieczyć określając poziom ceny, która w – przypadku transakcji sprzedaży – będzie dla nas najniższą z możliwych do zaakceptowania i poziom ceny kupna, jako maksymalnie najwyższy (po wyższym kursie nie będziemy już chcieli kupować papierów).

 

Wtedy dajemy ceny z automatycznym limitem i określonym przedziałem czasowym (może być to np. jedna sesja bądź kilka) i spokojnie czekamy na dalszy rozwój sytuacji. Nie angażujemy się emocjonalnie.

Często bowiem blokada emocjonalna przy podejmowaniu decyzji na rynku papierów wartościowych kosztuje sporo gotówki, szczególnie tych, którzy targani różnymi uczuciami, nie są w stanie odpowiednio ocenić sytuacji i dokonać transakcji w odpowiednim momencie.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24817 )
Array ( [docId] => 24817 )