Jaką drogę musi pokonać zlecenie giełdowe

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-07-2012 r.

Warto prześledzić, jaką drogę pokonuje zlecenie od momentu złożenia do czasu realizacji. Zlecenia złożone, czy to za pośrednictwem za pośrednictwem internetu, telefonu czy też osobiście – przekazywane są do central domów maklerskich, gdzie system komputerowy je weryfikuje, a następnie przekazuje dalej na platformę obrotu papierami wartościowymi.

Weryfikacja zlecenia polega m.in. na sprawdzeniu, czy inwestor, który chce sprzedać akcje, posiada je na swoim rachunku (a z kolei ten, który chce kupić ma odpowiednią ilość gotówki, która pokryje zlecenie).

Po pomyślnej weryfikacji zlecenia, inwestor otrzymuje potwierdzenie jego złożenia, a dom maklerski na podstawie zlecenia klienta składa na giełdę tzw. zlecenie maklerskie. Dzięki pełnej automatyzacji tego procesu, cała procedura trwa dosłownie chwilę.

Zlecenie maklerskie złożone na platformę obrotu papierami wartościowymi trafia do tzw. arkusza zleceń. W arkuszu zleceń, wszystkie dyspozycje na dany instrument finansowy są automatycznie porządkowane i czekają na realizację. Ponieważ arkusz jest cały czas widoczny dla inwestorów, mogą oni na bieżąco, w miarę napływających zleceń – śledzić to, co się dzieje na rynku.

O kolejności, ustawienia zleceń w arkuszu, decyduje przede wszystkim cena zgłoszona przez inwestora, a następnie czas złożenia zlecenia. Ci, którzy chcą kupić drożej, mają pierwszeństwo nad tymi, którzy chcą kupić taniej. Z kolei ci, którzy chcą sprzedać taniej, mają pierwszeństwo nad tymi, którzy chcą sprzedać drożej.

 

W przypadku, gdy dwóch lub więcej inwestorów złożyło dyspozycje z tą samą ceną, o kolejności, w jakiej będą realizowane zlecenia decyduje czas zgłoszenia tych zleceń do systemu giełdowego.

Cały harmonogram i wspomniana wcześniej procedura ma niesłychanie ważne znaczenie. Decyduje bowiem w głównej mierze o szybkości i błyskawicznym realizowaniu poszczególnych transakcji. A to z kolei ma kluczowe znaczenie dla sprawnego obrotu papierami na rynku kapitałowym.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24834 )
Array ( [docId] => 24834 )