Jaki sposób zarządzania aktywami wybrać

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Od twoich preferencji, wynikających m.in. z posiadanego już doświadczenia na rynku, ale także wiedzy i poziomu akceptowanego ryzyka oraz cech charakteru, będzie w znacznym stopniu zależał sposób zarządzania zgromadzonym już kapitałem. Możesz podjąć próbę zarządzania środkami na własną rękę lub zdać się na pomoc ekspertów.

W przypadku inwestora o dużym doświadczeniu i wiedzy, wybór może paść np. na indywidualny sposób zarządzania zgromadzonym majątkiem. Z drugiej strony, inwestor początkujący prawdopodobnie zdecyduje się np. zlecenie inwestycji wyspecjalizowanej instytucji (np. funkcjonującym w ramach domów maklerskich czy też banków, działów zarządzania aktywami – tzw. asset managementów).

Oczywiście dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z inwestycjami na giełdzie, dobrym rozwiązaniem pozostaje także inwestowanie zbiorowe – opierające się na zakupie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Warto jednak bardziej przybliżyć poszczególne typy zarządzania.

Zarządzanie indywidualne dotyczy przede wszystkim osób, które mają już za sobą pewien bagaż doświadczenia i nie obawiają się podejmowania często błyskawicznych i bardzo ryzykownych decyzji.

Oczywiście niezbędny jest tutaj odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności, ale również brak ograniczeń czasowych (możliwość śledzenia bieżących notowań akcji w trakcie giełdowej sesji) oraz odpowiedni dostęp do informacji. Z całą pewnością istotnym plusem tego typu zarządzania są stosunkowo niewielkie koszty obsługi transakcji (nie ponosisz tutaj np. sporych prowizji związanych z zakupem bądź umorzeniem jednostek funduszy inwestycyjnych).

Jednak decydując się na indywidualne zarządzanie swoim kapitałem, musisz w jak najbardziej profesjonalny sposób podejść do całego zagadnienia. Kluczowym elementem może się też okazać dostęp do informacji – m.in. prasy specjalistycznej, audycji radiowych i telewizyjnych czy też publikacji internetowych.

Z kolei w przypadku tzw. zarządzania wspomaganego dochodzi do pewnych modyfikacji zarządzania indywidualnego. Nadal ciężar inwestycji i podejmowania decyzji leży w rękach inwestora. Musisz więc wykazać się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem na rynku.

Jednak aby zwiększyć efektywność swoich działań i tym samym prawdopodobieństwo osiągnięcia wyższych zysków, możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych doradców.

W tym przypadku zawierasz umowę z instytucją, która będzie udzielała ci dodatkowych porad na temat rynku. Dzięki temu podejmując indywidualne decyzje, będziesz mógł poszerzyć spektrum informacji i trafniej ocenić koniunkturę na parkiecie. Oczywiście ten rodzaj zarządzania wiąże się z dodatkowymi kosztami doradztwa inwestycyjnego, jednak może przynieść ci większe profity.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24742 )
Array ( [docId] => 24742 )