Jakie funkcje pełni Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 03-07-2012 r.

Jest to największa w Polsce organizacja, zrzeszająca inwestorów giełdowych. SII koncentruje się na propagowaniu edukacji i tworzeniu analiz rynkowych, ale także działaniach interwencyjnych w obronie praw akcjonariuszy. Trzecim obszarem działalności jest współpraca partnerska z podmiotami rynku kapitałowego, która daje różnego rodzaju korzyści członkom należącym do Stowarzyszenia.

Podstawowym zadaniem SII jest wsparcie inwestorów w podejmowanych przez nich przedsięwzięciach rynkowych. Stowarzyszenie, które powstało w 1999 roku, obecnie skupia 7 tys. członków.

Jego rola jest bardzo istotna dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, zwłaszcza w kontekście działań edukacyjnych i krzewienia wiedzy z zakresu funkcjonowania giełdy papierów wartościowych. Tutaj szczególnie ważne są różnego rodzaju konferencje i szkolenia dla uczestników obrotu instrumentami finansowymi.

Ponadto SII jest aktywne na rynku wydawniczym, publikując biuletyny i kwartalniki oraz różnego rodzaju analizy giełdowe.

Drugim ważnym filarem jest tutaj podejmowanie działań interwencyjnych. Chodzi o ochronę praw, szczególnie drobnych inwestorów, którzy często w starciu z wielkimi korporacjami czy też funduszami inwestycyjnymi mają niewielkie szanse na zwycięskie wyjście z potyczki. Stąd tak ważne w tym przypadku jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza prawnego.

 

Przedstawiciele SII biorą także aktywny udział w walnych zgromadzeniach spółek publicznych. Jednocześnie starają się, aby ich działalność miała charakter opiniotwórczy i dawała istotne korzyści uczestnikom rynku w postaci możliwie dopracowanych i przejrzystych procedur, które uchwalane są przez organy państwowe.

Stowarzyszenie prowadzi również współpracę z różnymi podmiotami na rynku kapitałowym, aby uzyskać jak najlepsze warunki dla swoich członków np. w zakresie pobieranych opłat i prowizji czy też kosztów szkoleń i kolportowanych na rynku wydawnictw.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24836 )
Array ( [docId] => 24836 )