Jakie funkcje spełnia system Warset na warszawskiej giełdzie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 24-06-2012 r.

Począwszy od listopada 2000 roku na warszawskim parkiecie działa nowoczesny system notowań Warset – realizuje on najważniejsze dla przebiegu sesji giełdowej funkcje, w tym prowadzenie notowań wszystkich instrumentów, przyjmowanie i realizację zleceń, a także dystrybucję informacji giełdowych.

Tutaj możemy wyróżnić kilka podstawowych elementów, które charakteryzują Warset. Przede wszystkim należy do nich system notujący. Jest to program, który umożliwia m.in. przyjmowanie i sprawdzanie zleceń składanych przez domy maklerskie, a także kojarzenie zleceń i zawieranie transakcji oraz przekazywanie informacji o złożonych już dyspozycjach i zawartych transakcjach.

Kolejny element to kalkulator indeksów – czyli program, który na bieżąco oblicza wartości wskaźników giełdowych i przekazuje je do systemu informatycznego.

W skład całego systemu, obsługującego transakcje na warszawskim parkiecie wchodzi także interfejs, umożliwiający przekazywanie zleceń z domów maklerskich do wspomnianego już wcześniej systemu notującego.

Ostatni element to system dystrybucji informacji giełdowych, a więc program odpowiedzialny za przekazywanie i rozpowszechnianie drogą satelitarną wszystkich informacji dotyczących złożonych zleceń oraz zawieranych transakcji.

Należy pamiętać, że Warset jest tak skonstruowany, aby mógł jednocześnie przekazywać informacje do różnych podmiotów, działających na rynku kapitałowym. Jednym z odbiorców jest tutaj Komisja Nadzoru Finansowego, czyli instytucja odpowiedzialna za monitorowanie całego rynku.

Ponadto dane trafiają też do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, który rozlicza wszystkie transakcje zawarte na warszawskiej giełdzie. Są również rozsyłane do agencji informacyjnych i innych dystrybutorów informacji, którzy na bieżąco przekazują je szerokiej grupie inwestorów, lokujących kapitał na parkiecie.

Oczywiście w zależności od statusu odbiorcy informacji, zakres przesyłanych do niego danych jest różny.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24794 )
Array ( [docId] => 24794 )