Jakie wyróżniamy rodzaje inwestycji

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Inwestowanie to nie lada sztuka, która wymaga przyjęcia odpowiedniej strategii. Bez niej trudno bowiem oczekiwać satysfakcjonujących rezultatów i wzrostu wartości zgromadzonego majątku. Liczy się tutaj przedmiot, charakter, a także czas inwestycji.

Musisz pamiętać, że w zależności od przedmiotu inwestycji możemy wyróżnić inwestycje rzeczowe – czyli takie, w których mamy do czynienia z materialnym dobrem. Chodzi przede wszystkim o nieruchomości, dzieła sztuki, różnego rodzaju kruszce (np. złoto, srebro), ale również produkty i surowce.

W tej kategorii mieści się także drugi rodzaj inwestycji – finansowych. Związane są one głównie z obrotem w postaci niematerialnej. Dominują tutaj akcje, obligacje, czy też jednostki funduszy inwestycyjnych. Dla inwestora ten rodzaj lokowania kapitału jest zdecydowanie wygodniejszy, często też charakteryzuje się większą płynnością.

Łatwiej jest bowiem kupić bądź sprzedać akcje określonej spółki, czy zainwestować w papiery dłużne emitowane przez Skarb Państwa, niż np. sfinalizować transakcję na rynku nieruchomości.

Kolejny podział – na który powinieneś zwrócić uwagę - rozróżnia inwestycje ze względu na ich charakter. I tu mamy do czynienia z trzema podstawowymi wariantami.

W pierwszym przypadku, decydując się na inwestycję, będziesz chciał głównie pomnożyć kapitał. Oznacza to podjęcie większego ryzyka, ale przy założeniu osiągnięcia wyższego zysku. Druga opcja to zdecydowana ochrona zgromadzonych już środków. Tutaj profit zejdzie na drugi plan, natomiast kluczowe dla twojej strategii będzie utrzymanie kapitału wyjściowego. I trzeci wariant, który zakłada scenariusz, że będziesz osiągał stały, bieżący dochód przy jednoczesnym zabezpieczeniu portfela.

Inwestując, musisz także określić horyzont czasowy, a więc okres na jaki zamierzasz ulokować swój kapitał. Tutaj możemy rozróżnić inwestycje krótkoterminowe (trwające do 1 roku), średnioterminowe (od 1 roku do 5 lat) oraz długoterminowe (powyżej 5 lat).

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24708 )
Array ( [docId] => 24708 )