Jakie wyróżniamy stopy procentowe NBP

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 04-08-2012 r.

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego odzwierciedlają cenę, po jakiej bank centralny jest skłonny udzielić kredytu działającym na rynku bankom komercyjnym, jak również sprzedać papiery wartościowe. W zależności od rodzaju operacji, wyróżniamy podstawowe stopy, takie jak: referencyjna, lombardowa, depozytowa, redyskontowa oraz rezerwy obowiązkowej.

Stopa referencyjna odnosi się do minimalnej ceny bonów pieniężnych, które bank centralny sprzedaje na rynku bankom komercyjnym i w ten sposób reguluje ilość pieniądza w gospodarce. Obecnie (stan na 01.08.2012) wysokość stopy referencyjnej – ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej – to 4,75 proc.

Z kolei w przypadku stopy lombardowej, mamy do czynienia z ceną, po jakiej NBP udziela bankom komercyjnym pożyczki pod zastaw skarbowych papierów wartościowych. Aktualna wysokość stopy lombardowej sięga 6,25 proc.

Trzeci rodzaj to wspomniana już stopa depozytowa, której wysokość jest najniższa spośród wszystkich stóp Narodowego Banku Polskiego. Określa ona bowiem wysokość oprocentowania lokat jednodniowych, jakie banki komercyjne mogą zakładać w NBP i w ten sposób zagospodarowywać wolne nadwyżki pieniężne (obecnie jej poziom wynosi 3,25 proc.).

Czwarty przypadek – stopa redyskontowa - dotyczy ceny, po jakiej bank centralny skupuje weksle banków komercyjnych. Ściślej biorąc, chodzi o skup weksli klientów poszczególnych instytucji finansowych, w zamian za kredyt udzielany bankom przez NBP (aktualnie oprocentowanie sięga tutaj 5 proc.).

 

Natomiast stopa rezerwy obowiązkowej odnosi się do wielkości depozytu, jaki banki komercyjne muszą utrzymywać w banku centralnym na wypadek ewentualnych kłopotów finansowych i związanej z tym niewypłacalności.

W tym ostatnim przypadku stopa sięga 4,5 proc. Oznacza to, że z każdego zdeponowanego w banku 1 tys. zł, musi on przekazać jako obowiązkowy depozyt do NBP 45 zł. Pozostała kwota 955 zł może trafić z powrotem do obiegu komercyjnego w postaci kredytów.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24845 )
Array ( [docId] => 24845 )