Kiedy można dokonywać transakcji na rynku Catalyst

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 22-06-2012 r.

Podobnie, jak i na rynku akcji, również tutaj mamy ściśle określony harmonogram, który wyznacza godziny notowań na platformie obligacji Catalyst. Stąd wiemy kiedy i w jakich godzinach można kupować i sprzedawać instrumenty dłużne, wyemitowane przez poszczególne spółki.

Notowania odbywają się od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną 9.00 rano i 17.30 po południu. Wcześniej, bo w godzinach 8.00-9.00 mamy fazę przed otwarciem notowań – przyjmowane są wtedy zlecenia na otwarcie sesji danego dnia. O godzinie 9.00 następuje otwarcie i do godziny 17.20 mamy do czynienia z fazą notowań ciągłych. Kolejna część to przyjmowanie zleceń na zamknięcie sesji (pomiędzy godziną 17.20 i 17.30). Kolejne 5 min. to faza przed otwarciem, gdzie przyjmowane są już zlecenia na otwarcie następnej sesji.

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na pewne różnice obowiązujące przy obrocie papierami na warszawskiej giełdzie i na rynku BondSpot. Ten ostatni charakteryzuje się np. brakiem ograniczeń, jeżeli chodzi o wahania cen (na GPW są one ściśle określone). Ponadto na platformie BondSpot nie jest określany kurs otwarcia na podstawie zleceń złożonych przed rozpoczęciem dnia obrotu.

Jednak to nie jedyne różnice między poszczególnymi platformami. Na rynku hurtowym, jakim jest BondSpot obowiązują minimalne – z góry określone – jednostki transakcyjne. W efekcie papiery, które chcemy kupić bądź sprzedać muszą być warte co najmniej 100 tys. zł. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku transakcji pakietowych. Również tutaj niezbędne minimum zostało określone na 100 tys. zł.

Na BondSpot notowania ciągłe trwają od godziny 9.00 do 16.00. Jednak po zamknięciu obrotu oferty tracą ważność i są usuwane z arkusza. W efekcie istnieje konieczność składania zleceń przez dom maklerski na każdą sesję aż do czasu ich realizacji. Zgodnie z zasadami obowiązującymi na rynku hurtowym, inwestorzy mają również możliwość zawierania transakcji negocjowanych.

O ile więc istnieją różnice w zasadach obrotu między rynkami detalicznym (warszawska giełda) i hurtowym (BondSpot), to już rynki regulowany i alternatywny w ramach wymienionych platform rządzą się prawie identycznymi regułami. W przypadku GPW identyczne są chociażby jednostki transakcyjne (jedna obligacja), zasady przekazywania tabel odsetkowych, ale również zasady przekazywania, konstrukcja, realizacja i rodzaje zleceń.

Te same reguły obowiązują tutaj w przypadku anulowania zleceń maklerskich oraz maksymalnych odchyleniach przy wahaniach kursów. Dla wszystkich nominałów obligacji kursy ustalane są również z taką samą dokładnością (0,01 pkt. proc.). Zarówno na rynku regulowanym, jak i alternatywnym obowiązuje ten sam cykl rozliczeniowy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24786 )
Array ( [docId] => 24786 )