Kiedy można dokonywać transakcji na rynku NewConnect

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 23-06-2012 r.

Platforma NewConnect funkcjonuje w ramach istniejącej i znanej inwestorom infrastruktury technologicznej warszawskiej giełdy (system Warset). Notowania akcji odbywają się tutaj w dwojaki sposób – w ramach systemu kierowanego zleceniami, czyli podobnie, jak ma to miejsce na rynku głównym GPW oraz za pośrednictwem systemu kierowanego cenami.

Na rynku kierowanym zleceniami (tutaj cena akcji wyznaczana jest na podstawie aktualnego popytu i podaży), organizator obrotu dopuszcza możliwość obrotu w systemie ciągłym i jednolitym.

Począwszy od godziny 8.00 rano do systemu trafiają zlecenia inwestorów złożone zarówno poprzedniego dnia, jak i dyspozycje sprzed sesji w dniu obecnym. Na ich podstawie ustalany jest Teoretyczny Kurs Otwarcia (TKO), przy którym najważniejszym parametrem jest płynność obrotu.

Oznacza to, że system wybiera cenę, która zagwarantuje możliwość kupna i sprzedaży jak największej liczby akcji. Po rozpoczęciu handlu, mamy już do czynienia z fazą notowań ciągłych. Aby zwiększyć płynność obrotu, do gry włącza się także animator rynku, odpowiedzialny za określone akcje.

Godzina 17.20 kończy handel w systemie ciągłym, a inwestorom pozostaje jeszcze dodatkowe 10 minut na składanie nowych zleceń. Na ich podstawie ustalana jest cena zamknięcia, której ogłoszenie następuje o godzinie 17.30.

Koleje 5 minut to czas dogrywki, w trakcie której można składać zlecenia kupna i sprzedaży, jednak ich realizacja uzależniona jest od zaproponowanej ceny. A ta z kolei nie może odbiegać od ceny zamknięcia. 17.35 to koniec dogrywki – po tej fazie zlecenia trafiają do arkusza na następny dzień bądź są anulowane.

 

Jednak obrót w systemie notowań ciągłych to nie jedyna możliwość handlowania akcjami. Co prawda dotyczy on większości spółek i uzależniony jest od stopnia zainteresowania danymi papierami ze strony inwestorów, a w konsekwencji liczby zawieranych transakcji i płynności obrotu. W przypadku niespełnienia odpowiednich kryteriów, akcje spółki trafiają do systemu podwójnego fixingu. To oznacza, że obrót papierami odbywa się tylko dwa razy dziennie.

Drugi system kierowany jest cenami – tutaj w uproszczeniu obrót przypomina system znany z aukcji. Cenę i zlecenia wystawia market maker, a inwestorzy – którym odpowiadają takie warunki transakcji – dokonują zakupu bądź sprzedaży papierów (notowania ciągłe). Obrót w tym systemie odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-16.10.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24791 )
Array ( [docId] => 24791 )