Kiedy można zawierać transakcje na giełdzie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Giełda to system obrotu, który wymaga ściśle określonych reguł i mechanizmów, pozwalających zachować ład i porządek. Do tego niezbędny jest odpowiedni harmonogram, określający godziny, w których inwestorzy mogą kupować i sprzedawać akcje.

W przypadku warszawskiej giełdy notowania ciągłe akcji odbywają się pomiędzy godziną 9.00 rano a 17.20 po południu.

Począwszy od godziny 8.00 rano do systemu trafiają zlecenia inwestorów złożone zarówno poprzedniego dnia, jak i dyspozycje sprzed sesji w dniu obecnym. Na ich podstawie ustalany jest Teoretyczny Kurs Otwarcia (TKO), przy którym najważniejszym kryterium jest płynność obrotu.

Oznacza to, że system wybiera cenę, która zagwarantuje możliwość kupna i sprzedaży jak największej liczby akcji. Po rozpoczęciu handlu, mamy już do czynienia z fazą notowań ciągłych. Tutaj dochodzi do nieustannych zmian kursów, w zależności od stopnia popytu i podaży na akcje. W rezultacie im więcej transakcji, tym większa płynność obrotu.

Godzina 17.20 kończy handel w systemie ciągłym, a inwestorom pozostaje jeszcze dodatkowe 10 minut na składanie nowych zleceń. Na ich podstawie ustalana jest cena zamknięcia, której ogłoszenie następuje o godzinie 17.30.

Koleje 5 minut to czas dogrywki, w trakcie której można składać zlecenia kupna i sprzedaży po ustalonej już cenie. Wszystkie transakcje więc odbywają się wtedy po cenie zamknięcia. 17.35 to koniec dogrywki – po tej fazie zlecenia trafiają do arkusza na następny dzień bądź są anulowane.

Jednak obrót w systemie notowań ciągłych to nie jedyna możliwość handlowania akcjami na warszawskiej giełdzie. Co prawda dotyczy on większości spółek i uzależniony jest od stopnia zainteresowania danymi papierami ze strony inwestorów, a w konsekwencji liczby zawieranych transakcji i płynności obrotu. W przypadku niespełnienia odpowiednich kryteriów, akcje spółki trafiają do systemu podwójnego fixingu. To oznacza, że obrót papierami odbywa się tylko dwa razy dziennie.

Na pierwszy fixing zlecenia kupna i sprzedaży można składać do godziny 11.00, czyli do momentu kiedy wyznaczana jest optymalna cena, gwarantująca jak największą liczbę transakcji. Kolejne 30 minut to dogrywka, a więc faza składania dodatkowych zleceń, które muszą zawierać z góry ustaloną cenę – w przeciwnym razie nie zostaną zrealizowane. Identyczny zabieg jest powtarzany o godzinie 15.00.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24757 )
Array ( [docId] => 24757 )