Kim są członkowie giełdy

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

Członkowie giełdy to grupa podmiotów – w tym przypadku domów maklerskich lub też banków, prowadzących działalność maklerską, które mogą prowadzić bezpośredni obrót instrumentami finansowymi na warszawskim parkiecie.

W tym gronie znajdują się m.in. firmy inwestycyjne, które dokonują transakcji giełdowych na rachunek własny bądź też na zlecenie swoich klientów.

Mogą to być również spółki, które są już uczestnikami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, jednak zawierają transakcje wyłącznie na własne konto.

Jako trzecią grupę należy tutaj wskazać podmioty, które nie uczestniczą bezpośrednio w rozliczeniach z KDPW. Jednocześnie dokonują transakcji na własny rachunek i są zobligowane do wskazania innej firmy, która będzie wypełniać obowiązki rozliczeniowe w ich imieniu.

Oczywiście członkowie giełdy muszą spełniać ściśle określone kryteria.

Muszą więc posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej – oczywiście w sytuacji, gdy wymaga tego zakres wykonywanych obowiązków. Istotne znaczenie ma również rynkowa pozycja i dotychczasowy przebieg działalności poszczególnych brokerów, dający gwarancję należytego wykonywania swoich obowiązków i przestrzegania procedur rynkowych.

Ponadto członkowie giełdy muszą dysponować odpowiednim zapleczem organizacyjnym i technicznym, dzięki któremu będą mogli realizować postawione przed nimi zadania. Chodzi tu m.in. o sprawną obsługę inwestorów, ale także o zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w obrocie instrumentami finansowymi.

 

Aby zostać członkiem giełdy, trzeba również być osobą prawną. W tym przypadku osoba fizyczna nie może takiego statusu w żadnym wypadku uzyskać.

Podmioty sklasyfikowane w tej grupie muszą również podlegać odpowiednim przepisom. Ich działalność określa m.in. regulamin warszawskiego parkietu, ale też szczegółowe zasady obrotu giełdowego i uchwały podejmowane przez zarząd i radę nadzorczą GPW.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24811 )
Array ( [docId] => 24811 )