Kluczowe punkty na wykresach giełdowych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 21-06-2012 r.

Jeżeli wraz z kolejnymi ruchami cen na rynku papierów wartościowych mamy następujące po sobie coraz wyższe poziomy kursu, wówczas mówimy o szczytach. I odwrotnie, w okresach spadków na rynku, następujące po sobie zniżki wyznaczają dołki. Zarówno szczyty, jak i dołki mają bardzo ważne znaczenie dla inwestorów – często wyznaczają bowiem poziomy wsparcia i oporu.

Teoria Charlesa Dow’a, w której główną rolę odgrywają cykle giełdowe, zwraca uwagę na tzw. szczyty i dołki wyznaczane przez trendy wzrostowe i spadkowe. Ich wpływ na kształtowanie koniunktury jest szczególnie istotny, bowiem stanowią swego rodzaju drogowskaz dla giełdowych graczy informujący często o przełomowych momentach dla rynku.

Stąd tak ważne jest, aby śledzić kolejne szczyty i dołki podczas następujących po sobie cykli koniunkturalnych. Często właśnie te formacje zwiastują odwrócenie trendu bądź zapoczątkowują tzw. trend horyzontalny (czyli poruszanie się cen w określonych widełkach). W efekcie po wyznaczeniu maksymalnej bądź minimalnej wartości, kurs papierów uzyskuje wsparcie na określonym poziomie lub trafia na opór, którego nie jest w stanie przez dłuższy czas skutecznie pokonać.

Wsparcia są charakterystycznymi punktami wyznaczającymi odbicia zniżek – można je porównać do podłogi, która stanowi barierę nie do przejścia dla kursu. Trafiając na twardy grunt, cena odbija się i ponownie zaczyna rosnąć.

W przypadku punktów oporu takim twardym gruntem w naszej terminologii będzie z kolei sufit, od którego odbicie spowoduje kolejne spadki. Połączenie kilku takich właśnie szczytów nie do pokonania umożliwi nam wyznaczenie linii oporu, natomiast połączenie dołków będzie podstawą do wyznaczenia linii wsparcia.

Linie wsparcia i oporu także mają bardzo ważne znaczenie dla inwestorów i interpretacji ruchów cen na rynku papierów wartościowych. Linie wsparcia wyhamowują bowiem lub powstrzymują spadki cen, z kolei linie oporu są skuteczną zaporą, uniemożliwiającą dalsze wzrosty kursów.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24784 )
Array ( [docId] => 24784 )