Kredyt na zakup akcji, czyli lewarowanie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-07-2012 r.

Domy maklerskie umożliwiają swoim klientom kupowanie akcji za pożyczone środki. Tego typu operacja może się odbywać dwojako. Po pierwsze, możesz korzystać z tzw. odroczonej płatności. Jest to swego rodzaju linia kredytowa, udostępniana przez dom maklerski na krótki okres (kilka dni). Drugą opcją jest kredyt pod zastaw akcji.

W praktyce obie te formy wspomagania inwestycji obcym kapitałem zasługują na uwagę. Choć wiążą się również z pewnym ryzykiem, szczególnie w sytuacji, kiedy nastroje na rynku pozostawiają wiele do życzenia i można spodziewać się spadków cen.

Dlatego, jeżeli nie mamy odpowiedniej kwoty i chcemy wykorzystać możliwość ewentualnej pożyczki, musimy zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie, taki nierozważny krok może nas bardzo dużo kosztować, uszczuplając jednocześnie dotychczas zgromadzone środki na koncie.

Jeżeli chcemy skorzystać z tzw. odroczonej płatności i kupić np. akcje warte 10 tys. zł, to wystarczy wpłacić na rachunek 30 proc. tej kwoty. Resztę pokryje pośrednik, który nie wymaga od nas tutaj płacenia odsetek od pożyczonego kapitału. Warunek jest jeden – po trzech dnia, bez względu czy zarobimy, czy stracimy, nasze papiery trafią automatycznie na sprzedaż.

Druga możliwość to wspomniany już zakup instrumentów finansowych w oparciu o kredyt inwestycyjny. Jest on udzielany przez bank, w ramach współpracy z domem maklerskim, w którym nabywamy określone papiery. Tu jednak będziemy musieli opłacić prowizję za uruchomienie linii kredytowej oraz odsetki od pożyczonego kapitału. Zakup papierów wartościowych na kredyt nazywa się potocznie lewarowaniem.

Zazwyczaj w takiej sytuacji broker zabezpiecza się przed ewentualnym niespłaceniem kredytu, dokonując zastawu na papierach. W sytuacji, jeżeli klient nie jest w stanie zrealizować swojego zobowiązania, akcje lub inne papiery są automatycznie wystawiane na sprzedaż, bez względu na panującą koniunkturę.

W obu przypadkach – i przy odroczonej płatności i przy linii kredytowej - ryzyko związane z kupnem instrumentów finansowych na kredyt zdecydowanie rośnie, jeżeli ceny akcji tracą na wartości.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24829 )
Array ( [docId] => 24829 )