Krótka sprzedaż i pożyczki papierów wartościowych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-06-2012 r.

Istotą krótkiej sprzedaży jest zarabianie na spadkach kursów papierów wartościowych – i to takich papierów, których nie posiadamy. Aby dokonać transakcji krótkiej sprzedaży, należy najpierw pożyczyć papiery wartościowe od biura maklerskiego. Mechanizm polega na tym, że inwestor pożycza określoną liczbę akcji, spodziewając się spadku ich ceny.

Inwestor pożyczający papiery wartościowe, jednocześnie zobowiązuje się je zwrócić w określonym terminie, po odkupieniu na giełdzie. Jeżeli kurs danych papierów faktycznie spadnie, odkupienie ich po niższej cenie będzie oznaczać zarobek na różnicy między ceną sprzedaży (gdy kurs był wyższy a ceną odkupu papierów (gdy kurs był niższy).

Transakcje krótkiej sprzedaży to odwrócenie typowej kolejności transakcji giełdowych, podczas których kupuje się taniej, a następnie sprzedaje drożej. Operacja krótkiej sprzedaży oznacza więc, że inwestor sprzedaje na giełdzie pożyczony papier, a dopiero potem go odkupuje.

Krótka sprzedaż może być bardzo efektywnie wykorzystana w strategiach arbitrażowych z wykorzystaniem instrumentów pochodnych oraz akcji (np. łącząc krótką sprzedaż i zakup kontraktu terminowego).

Ten mechanizm dokonywania transakcji ma również ogromne znaczenie dla płynności rynku. Ze względu bowiem na możliwość pożyczania papierów i ich sprzedaży, akcje znajdujące się w portfelach inwestorów długoterminowych niejako wracają na rynek, zwiększając liczbę określonych instrumentów w obrocie giełdowym.

W efekcie krótka sprzedaż ma istotny wpływ na aktywizację rynku pożyczek papierów wartościowych, stanowiąc dodatkowy popyt na te właśnie pożyczki. A wzrost płynności tego segmentu to dodatkowa szansa również na zwiększenie przychodów po stronie pożyczkodawców.

Nie zapominajmy jednak, że ten typ zawierania transakcji niesie ze sobą duże ryzyko. Warto więc wcześniej dokładnie zapoznać się z mechanizmami działania krótkiej sprzedaży. Pomocni mogą być tutaj szczególnie eksperci zatrudnieni przez dom maklerski, w którym zamierzamy skorzystać z takiej właśnie usługi.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24801 )
Array ( [docId] => 24801 )