Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Wyniki finansowe poszczególnych spółek są kluczowym elementem, który pozwala ocenić czy w przyszłości akcje będą drożeć czy też narażone są na spadki. Tutaj jednak istotne wydają się przede wszystkim oczekiwania inwestorów co do poziomu osiąganych przez firmę zysków, wielkości sprzedaży, ale też ogólnej kondycji finansowej i perspektyw rozwoju przedsiębiorstwa.

Im lepsze wyniki podczas publikacji raportów finansowych, tym wyższa powinna być cena akcji. To proste przełożenie powinno również działać w odwrotnym kierunku. W rzeczywistości jednak sytuacja często wygląda nieco inaczej.

Ceny akcji reagują bowiem jeszcze przed publikacją wyników finansowych. To bardzo prosty mechanizm, opierający się przede wszystkim na emocjach i oczekiwaniach inwestorów. Jeżeli liczą oni na dobre rezultaty – a takie możliwe są np. po uwzględnieniu plotek na temat danej spółki – to kupują jej papiery wcześniej, windując jednocześnie kurs do góry.

I odwrotnie – obawa o gorsze wyniki – może prowadzić do wyprzedaży udziałów i spadku ich rynkowej wyceny na długo jeszcze przed oficjalną prezentacją raportu. Ten mechanizm to jedna z podstawowych zasad obowiązujących na giełdzie – należy kupować plotki, a sprzedawać fakty.

Jako to działa w praktyce

Zazwyczaj ruchy cen akcji wyprzedzają rzeczywiste wydarzenia w gospodarce, a więc także w poszczególnych spółkach na sześć do dziewięciu miesięcy przed ich pojawieniem się w realnym świecie (w tym przypadku przed publikacją wyników finansowych).

Jeżeli więc inwestorzy przewidują, że firma będzie mogła pochwalić się doskonałymi rezultatami pod koniec roku, to przystępują do zakupu jej akcji już w drugim kwartale lub na początku trzeciego. To zgodnie z wcześniej już przytoczoną zasadą – zakup plotek.

Kiedy firma opublikuje już wyniki, a więc pojawiają się fakty, inwestorzy przystępują do sprzedaży papierów. Wtedy często dochodzi do spadku kursu, wynikającego ze zwiększonej podaży akcji na rynku i chęci zrealizowania zysków przez tych, którzy dokonali wcześniejszych zakupów.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja podmiotów, które zamiast pochwalić się lepszymi rezultatami, publikują wyniki zdecydowanie gorsze od oczekiwań rynku. Wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z głębszymi spadkami cen, które wynikają z istotnego pogorszenia nastrojów wśród giełdowych graczy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24765 )
Array ( [docId] => 24765 )