Lewarowane certyfikaty Knock-Out

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-06-2012 r.

Do niedawna jeszcze inwestorzy na warszawskiej giełdzie, lokujący w instrumenty pochodne bazujące np. na kursach akcji, mogli wyłącznie korzystać z kontraktów, opcji bądź warrantów. Tymczasem w połowie grudnia 2011 roku zadebiutowały całkowicie nowatorskie na naszym rynku instrumenty, w których wykorzystywana jest dźwignia finansowa.

Lewarowane certyfikaty Knock-Out dają możliwość zarabiania na wzroście lub spadku kursów akcji określonych spółek przy zaangażowaniu ze strony inwestorów niewielkiego kapitału. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wspomnianych już wcześniej kontraktów, opcji czy też warrantów, działa tu dźwignia finansowa.

Nie można jednak zapominać, że mechanizm dźwigni działa w obie strony. Stąd w przypadku błędnej decyzji inwestycyjnej zyski mogą bardzo szybko stopnieć, prowadząc do gwałtownego załamania wartości portfela.

W przeciwieństwie jednak do innych lewarowanych instrumentów, których konstrukcja opiera się na kursach akcji, tutaj nie mają zastosowania depozyty zabezpieczające. Dlatego też potencjalna strata będzie się ograniczała do wysokości ulokowanych w ten instrument środków.

Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że spadające kursy na giełdzie mogą być w przypadku certyfikatów typu Knock-Out okazją do osiągnięcia zysków. Oczywiście pod warunkiem, że nabywca kupił certyfikat na spadki (typu short).

Ten właśnie rodzaj certyfikatu zyskuje na wartości bowiem wówczas, kiedy cena instrumentu bazowego spada. Z kolei certyfikat Knock-Out long (czyli kupna) skonstruowany jest tak, aby jego wartość zwyżkowała w następstwie wzrostu ceny instrumentu bazowego.

Certyfikaty lewarowane nie mają określonego terminu wygasania. Jedynym zdarzeniem, które może doprowadzić do takiej właśnie sytuacji jest wspomniany już w nazwie Knock-Out. Dochodzi do niego, kiedy kurs instrumentu bazowego osiągnie tzw. poziom bariery.

Każdy z certyfikatów ma ustalony poziom bariery. W przypadku instrumentów na wzrost (long) znajduje się on poniżej bieżącego kursu giełdowego akcji lub indeksu bazowego. Natomiast dla instrumentu typu short (na spadek) jest on ustalany powyżej tego kursu.

W sytuacji, gdy kurs instrumentu bazowego spadnie (dla certyfikatu long) lub wzrośnie (dla wersji short) do poziomu bariery, obrót jest tutaj automatycznie zawieszany i produkt znika z giełdy. Wtedy wartość takiego instrumentu jest bardzo bliska 0 zł.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24796 )
Array ( [docId] => 24796 )