Na co warto zwrócić uwagę przy inwestycjach giełdowych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Sukces inwestycji na giełdzie to w znacznym stopniu odpowiedni dostęp do informacji – i nie chodzi tu o wykradanie poufnych danych (tzw. insider trading), ale o bieżącą wiedzę na temat sytuacji rynkowej.

Dlatego w miarę możliwości powinieneś obserwować notowania kursów, wahania giełdowych indeksów, ale także śledzić bieżącą sytuację polityczno-gospodarczą w kraju i na świecie.

Pamiętaj, że ceny akcji poszczególnych spółek zależą w znacznym stopniu od ich wyników finansowych – a te z kolei są uwarunkowane zmianami w skali całej gospodarki, zarówno polskiej, jak i światowej. Stąd tak ważna jest bieżąca obserwacja wszystkich zjawisk z pograniczna gospodarki i finansów. Często pozornie mało istotne informacje mogą mieć kluczowe znaczenie dla twoich inwestycji (choćby niewielka wzmianka o nowym trendzie np. dynamicznie rosnącej sprzedaży odzieży w jednej z sieci sklepów może być zapowiedzią przyszłych zysków spółki i dynamicznego wzrostu kursu jej akcji).

Warto więc przed innymi inwestorami określić trend kursu akcji i wykorzystać go do pomnożenia kapitału. I tutaj nieocenione będą dla ciebie informacje, zamieszczane w prasie, telewizji czy też portalach internetowych.

Ważną wskazówką są także wszelkiego rodzaju raporty, analizy i rekomendacje, publikowane przez domy maklerskie i banki inwestycyjne. Tutaj dowiesz się, jak doświadczeni analitycy postrzegają perspektywy rynku lub poszczególnych firm i jaki to może mieć wpływ na wycenę akcji w przyszłości. To prawdziwa kopalnia wiedzy, szczególnie gdy stawiasz dopiero pierwsze kroki na rynku.

Warto także zestawiać ze sobą rekomendacje i wyceny różnych domów maklerskich – np. polskich i zagranicznych. Różna perspektywa, z jakiej postrzegają giełdę rodzimi brokerzy i zagraniczni pośrednicy, reprezentujący zachodni kapitał pozwala na bardziej wnikliwą ocenę interesującego cię tematu. Udając się do domu maklerskiego, możesz więc uzyskać bardzo bogate, a jednocześnie fachowo przygotowane materiały, które posłużą Ci do własnych analiz i przemyśleń.

Podpatruj również wytrawnych inwestorów, o dużym doświadczeniu, którzy często sygnalizują w środkach masowego przekazu swoje przyszłe zamiary inwestycyjne. Dotyczy to choćby indywidualnych graczy, posiadających znaczące udziały w spółkach. O zmianie wielkości kapitału – w przypadku pakietów przekraczających 5 proc. kapitału akcyjnego, możesz się np. dowiedzieć z cyklicznie publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego zestawień.

I tutaj oprócz najbogatszych Polaków, znajdziesz także informację o innych kluczowych graczach na rynku – m.in. funduszach inwestycyjnych i emerytalnych, ale także funduszach private equity i venture capital. To właśnie podmioty, które szczególnie intensywnie szukają okazji do korzystnego zainwestowania swoich pieniędzy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24712 )
Array ( [docId] => 24712 )