Na jakie opłaty zwrócić uwagę wybierając biuro maklerskie

Kategoria: Giełda
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Maklerskie usługi nie są darmowe. Zwykle nie płaci się za samo otwarcie rachunku. Ale za jego sprawdzenie i obsługę opłaty będziesz musiał już ponosić. Wynoszą one od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Zależy to od zakresu świadczonych usług. Na co zatem zwrócić uwagę?

Jeśli usług sprowadzają się jedynie do przekazywania zleceń i obejmują standardowe informacje, związane z funkcjonowaniem rachunku, opłata może wynieś jedynie kilkanaście złotych. Zakres usług towarzyszących może być jednak bardzo szeroki. Możesz mieć np. dostęp do porad maklerów i doradców inwestycyjnych, komentarzy, rekomendacji i analiz sytuacji na rynku i dotyczących poszczególnych spółek. Możesz mieć też możliwość oglądania i modyfikowania według własnych potrzeb wykresów cen papierów wartościowych i indeksów. Oczywiście za to wszystko będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

Każdy inwestor otwierając rachunek musi się liczyć z dwoma podstawowymi opłatami: za prowadzenie rachunku (od 40 zł do 100 zł rocznie) i opłatą od transakcji giełdowych (oferta internetowa od 0,38 do 0,5% od wartości zlecenia – warto tutaj zwrócić uwagę na opłatę minimalną). Przy ostatniej pozycji szczególnie istotne jest czy opłata minimalna jest pobierana od całości zlecenia, czy od poszczególnej transakcji, gdyż początkujący inwestor często składa niewielkie zlecenia co może go narazić na większe opłaty (przy drugiej opcji) niż wynikające ze stawki liniowej. Prowizje są także zróżnicowane w zależności od rodzaju papieru wartościowego, którego dotyczą, np. w przypadku obligacji są niższe i wynoszą ok. 0,19%.

Musisz się także liczyć z opłatami za dodatkowe czynności wykonywane przez biuro maklerskie, takie jak na przykład dokonanie blokady papierów wartościowych na rachunku, wydanie zaświadczenia potwierdzającego nabycie papieru wartościowego, wydanie wyciągu z rachunku, zaświadczenia o stanie konta itp. Zwykle to wydatek od 20 do 50 zł.

Aby założyć rachunek, wystarczy tylko jedna wizyta w biurze maklerskim (w niektórych część dokumentów można wypełnić w formie elektronicznej, ale umowę podpisać trzeba osobiście w biurze maklerskim). Całą procedurę załatwia się „od ręki” i po wpłaceniu pieniędzy, najczęściej na drugi dzień po dokonaniu tych formalności, można kupować i sprzedawać papiery wartościowe.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24692 )
Array ( [docId] => 24692 )