Niezbędne procedury przed emisją akcji

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Aby spółka mogła ruszyć z emisją akcji, wcześniej musi przejść odpowiednie procedury. Konieczne jest złożenie prospektu emisyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego, a więc dokumentu zawierającego niezbędne informacje o spółce. Ten element jest nieodzowny przed sprzedażą papierów na rynku pierwotnym, a następnie ich uplasowaniem na giełdzie.

Chodzi tu o szczególnie ważne dla inwestorów dane na temat działalności przedsiębiorstwa, jego otoczenia rynkowego, informacji finansowych, ale także planów strategicznych i harmonogramu wydatkowania środków finansowych ze sprzedaży akcji.

Inwestor musi dokładnie wiedzieć, na co firma przeznaczy środki pozyskane z emisji akcji i czy cele zawarte w strategii zaowocują odpowiednimi profitami w postaci wzrostu wyników finansowych spółki. Jednym słowem, dla nabywcy akcji najważniejsze jest, czy dzięki wzrostowi rynkowej wartości firmy będzie się mógł cieszyć również zwyżką cen posiadanych akcji.

Tutaj Komisja Nadzoru Finansowego odgrywa szczególną rolę. Jest bowiem organem, który ma za zadanie szczegółowo zbadać a następnie zweryfikować zgodność informacji podanych przez spółkę ze stanem rzeczywistym. W sytuacji, kiedy nie ma zastrzeżeń do przedsiębiorstwa i zawartych w prospekcie emisyjnym danych, spółka może śmiało ruszać po kapitał inwestorów.

I tu zaczyna się wyścig, mający na celu przekonanie jak największej liczby inwestorów, że zakup akcji tej właśnie firmy to strzał w dziesiątkę. Sposobów jest wiele – spotkania zarządu z potencjalnymi inwestorami, konferencje prasowe czy też reklamy w mediach.

Chodzi o przekazanie na rynek jak największej ilości informacji o firmie, jej planach i strategii rozwoju. Oczywiście inwestorzy mają możliwość dogłębnego zapoznania się z prospektem emisyjnym, a podczas spotkań z zarządem mogą bezpośrednio dowiedzieć się u źródła wielu ciekawych informacji na temat emitenta.

Jednak prezentacja na rynku to tylko wstęp – choć bardzo ważny dla powodzenia emisji i późniejszego uplasowania akcji.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24760 )
Array ( [docId] => 24760 )