Nowe typy zleceń na warszawskiej giełdzie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

Wraz z wprowadzeniem Uniwersalnej Platformy Obrotu, czyli nowego systemu transakcyjnego na warszawskim parkiecie, począwszy od listopada 2012 roku inwestorzy zyskają możliwość dostępu do większej palety zleceń. Tym samym nastąpi zdecydowane uatrakcyjnienie systemu obrotu, co powinno zachęcić graczy do bardziej aktywnych działań na rynku.

Pierwszą nowością będzie tutaj zmiana sposobu obsługi zleceń PKC (Po Każdej Cenie). W nowym systemie ten typ zlecenia złożony jeszcze przed otwarciem sesji będzie miał taki sam priorytet, jak dyspozycja PCR (Po Cenie Rynkowej). Ponadto zmienią się zasady obsługi zleceń PKC w trakcie notowań ciągłych.

Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest zastąpienie dyspozycji PCR i PCRO (Po Cenie Rynkowej Otwarcia) wyłącznie zleceniem PCR.

Inwestorzy będą mogli również skorzystać ze zlecenia typu Peg. W tym przypadku chodzi o możliwość zdefiniowania dodatkowego limitu – a więc maksymalnego dla dyspozycji kupna i minimalnego dla zlecenia sprzedaży, po przekroczeniu którego podstawowy limit zlecenia przestaje być automatycznie aktualizowany przez system.

Dodatkowy limit zabezpiecza inwestora przed zakupem instrumentu po zbyt wysokiej lub przed sprzedażą po zbyt niskiej cenie.

Kolejny typ zlecenia to dyspozycja WNF (Ważne Na najbliższy Fixing), która będzie przyjmowana do systemu w trakcie każdej fazy sesji, ale z opcją aktywności tylko na najbliższym fixingu. W rezultacie niezrealizowana część zlecenia zostanie usunięta natychmiast po zakończeniu fixingu na zamknięcie. Wszystkie zlecenia WNF będą także anulowane automatycznie po zakończeniu sesji.

Następny rodzaj to zlecenia WNZ (Ważne Na Zamknięcie). Tutaj dyspozycje mogą być przyjmowane w trakcie każdej fazy sesji giełdowej, ale biorą również udział tylko w najbliższym fixingu na zamknięcie notowań. Postępowanie przy niezrealizowanej części zlecenia i anulowaniu na koniec sesji wygląda identycznie, jak w przypadku WNF.

Ostatni typ to zlecenie WDC (Ważne Do Czasu). Zgodnie z założeniami, będzie pozostawało w arkuszu zleceń do czasu określonego przez składającego dyspozycję.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24809 )
Array ( [docId] => 24809 )