Obserwuj otoczenie giełdowych firm

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Informacje ze spółek, raporty okresowe czy też publikacja wyników to nie wszystkie ważne dla inwestora wskazówki. Tutaj liczy się również zdecydowanie szersza perspektywa, a więc obserwacja czynników z otoczenia gospodarczego firmy, decyzje o charakterze politycznym, które przekładają się sferę gospodarki, dane makroekonomiczne czy też zachowanie graczy giełdowych na innych światowych rynkach.

Konieczny jest więc ciągły przegląd sytuacji i analiza wydarzeń, które pozornie tylko mogą nie mieć na siebie wpływu – a jednak w ostatecznym rozrachunku są niesłychanie ważne dla wyceny akcji.

Oczywiście wspomniane informacje spoza firmy należy raczej rozpatrywać i analizować w drugiej kolejności, już po przeanalizowaniu danych obrazujących stan finansów i wewnętrzną kondycję spółki. Niektóre przedsiębiorstwa bowiem – i na to warto zwrócić uwagę – są w stanie doskonale prosperować nawet w okresach dekoniunktury. Wiele zależy od branży, w jakiej działają, ale też od zdolności zarządzających.

Choć z drugiej strony czynniki rynkowe muszą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Często – nie mając bowiem nawet wpływu na fundamenty poszczególnych przedsiębiorstw – decydują o nastrojach giełdowych graczy, wyznaczając tym samym trendy na rynku.

Tutaj szczególnie istotny wpływ na decyzje inwestycyjne mają publikowane wskaźniki makroekonomiczne dla całej gospodarki. Chodzi m.in. o takie kluczowe parametry, jak: Produkt Krajowy Brutto, stopy procentowe, bezrobocie, wskaźniki płac, itd.

Te elementy są ważne w ocenie sytuacji i całej giełdowej układance. Choć różnorodność wskaźników, ich liczba i często sprzeczne sygnały, jakie z nich wypływają, mogą wielu inwestorów przyprawić nawet o zawał serca.

Kiedy jeden ze wskaźników mówi o doskonałych perspektywach gospodarki, inny w tym samym czasie wieszczy gwałtowne załamanie. To twardy orzech do zgryzienia – jak bowiem zinterpretować tak sprzeczne sygnały. Najlepiej więc podchodzić do nich z dużą ostrożnością, licząc raczej na ich krótkoterminowy wpływ w odniesieniu do giełdowych kursów.

Ponadto – jak już wcześniej zauważyliśmy – kluczowe znacznie mają informacje dochodzące bezpośrednio ze spółek, na drugim miejscu zaś dane z gospodarki. Nie zawsze bowiem zadyszka w skali makro musi mieć przełożenie na słabsze wyniki interesującej nas firmy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24767 )
Array ( [docId] => 24767 )