Konieczny jest więc ciągły przegląd sytuacji i analiza wydarzeń, które pozornie tylko mogą nie mieć na siebie wpływu – a jednak w ostatecznym rozrachunku są niesłychanie ważne dla wyceny akcji.
Oczywiście wspomniane informacje spoza firmy należy raczej rozpatrywać i analizować w drugiej kolejności, już po przeanalizowaniu danych obrazujących stan finansów i wewnętrzną kondycję spółki. Niektóre przedsiębiorstwa bowiem – i na to warto zwrócić uwagę – są w stanie doskonale prosperować nawet w okresach dekoniunktury. Wiele zależy od branży, w jakiej działają, ale też od zdolności zarządzających.
Choć z drugiej strony czynniki rynkowe muszą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Często – nie mając bowiem nawet wpływu na fundamenty poszczególnych przedsiębiorstw – decydują o nastrojach giełdowych graczy, wyznaczając tym samym trendy na rynku.
Tutaj szczególnie istotny wpływ na decyzje inwestycyjne mają publikowane wskaźniki makroekonomiczne dla całej gospodarki. Chodzi m.in. o takie kluczowe parametry, jak: Produkt Krajowy Brutto, stopy procentowe, bezrobocie, wskaźniki płac, itd.
Te elementy są ważne w ocenie sytuacji i całej giełdowej układance. Choć różnorodność wskaźników, ich liczba i często sprzeczne sygnały, jakie z nich wypływają, mogą wielu inwestorów przyprawić nawet o zawał serca.