Okresy wykupu papierów dłużnych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 21-06-2012 r.

Podobnie, jak i w przypadku określania czasu inwestycji przy budowaniu dowolnej strategii rynkowej, również tutaj mamy do czynienia z klasyfikacją przedziałów czasowych. W przypadku papierów dłużnych możemy więc dokonać zarówno inwestycji krótkoterminowej, średnioterminowej, jak i długoterminowej.

Decyzja o horyzoncie inwestycyjnym jest w znacznym stopniu uzależniona od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli liczymy na szybki zarobek, to zdecydujemy się przede wszystkim na papiery krótkoterminowe. W ich przypadku termin wykupu jest ustalany na 1 rok.

Po tym okresie emitent zwróci nam pożyczony kapitał, powiększając go jednocześnie o wartość odsetek. Oczywiście w przypadku papierów o horyzoncie dwunastomiesięcznym, odsetki mogą być wypłacone wcześniej np. w okresach kwartalnych lub półrocznych.

Druga możliwa dla nas opcja to zakup papierów dłużnych w średnim horyzoncie. Tutaj czas trwania naszej inwestycji jest dłuższy i może sięgać od jednego roku do pięciu lat. Odsetki będziemy dostawać w ściśle określonych terminach, natomiast kwota wyjściowa wróci do nas – podobnie jak w pierwszym przypadku – w momencie wykupu obligacji przez emitenta.

Ostatni rodzaj papierów to obligacje długoterminowe, których termin wykupu sięga powyżej pięciu lat. W Polsce możemy spotkać np. obligacje 10-letnie, choć nie jest to papier o najdłuższej „żywotności”. Na rynku amerykańskim funkcjonują papiery, których okres wykupu wynosi 30 lat.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, podstawowe znacznie ma w tym przypadku czas, który jesteśmy w stanie poświęcić inwestycji. Jeżeli np. nie potrzebujemy środków finansowych na bieżące wydatki, związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, kształceniem dzieci czy też realizacją planów wakacyjnych, to możemy zdecydować się na dłuższy termin inwestycji.

Wówczas będziemy mieć pewność, że oprócz ulokowanego w obligacjach kapitału wyjściowego, na nasze konto sukcesywnie będą trafiać niewielkie – choć pewne i łatwe do przewidzenia w budżecie domowym – zastrzyki gotówki.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24785 )
Array ( [docId] => 24785 )