Papiery dłużne – mechanizmy działania

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 21-06-2012 r.

Czym jest obligacja? Przez wielu niedoświadczonych inwestorów postrzegana jest ona jako mniej interesująca od akcji? To przede wszystkim papier wartościowy, który poświadcza, że jedna ze stron transakcji (w tym przypadku emitent obligacji) pożycza środki finansowe od drugiej strony (obligatariusz, posiadający wolną gotówkę z przeznaczeniem na inwestycje).

Umowa między obiema stronami zawiera jednak ściśle określone zapisy, mówiące o tym, że pożyczający jest zobowiązany do oddania określonej kwoty w odpowiednim – z góry ustalonym – terminie, dodając jeszcze do pożyczonego kapitału odsetki.

To dosyć uproszczona definicja, bowiem różne warianty obligacji pozwalają na modyfikowanie konstrukcji wypłat. Raz inwestor może np. dostać najpierw z góry ustalone odsetki, a później – w momencie wykupu obligacji – pożyczony kapitał.

Innym razem odsetki wypłacane są w kolejnych okresach (np. kwartalnych, rocznych, dwuletnich), a na samych końcu, czyli we wspomnianym już momencie wykupu, kapitał wyjściowy trafia z powrotem do pożyczkodawcy.

Podobnie, jak i w przypadku akcji, również tutaj działa ten sam mechanizm – państwo, miasto, samorząd czy firma potrzebuje środków finansowych na określone potrzeby, a z drugiej strony inwestor wykłada gotówkę, licząc na przyszły zysk z ulokowanego kapitału.

Dla emitenta obligacji to doskonałe rozwiązanie, pozwala bowiem pozyskać gotówkę bez sięgania np. do kredytów bankowych często o wyższym koszcie obsługi długu. Z drugiej strony to właśnie rozwiązanie daje możliwość zaangażowania się różnych grup inwestorów (także tych, dysponujących niewielkimi zasobami kapitału) w przedsięwzięcia o ogromnej skali.

Chodzi tu np. o zakup obligacji skarbowych od państwa (finansowanie potrzeb pożyczkowych całego kraju, w tym np. inwestycji drogowych, infrastrukturalnych, finansowanie deficytu budżetowego, itd.), obligacji korporacyjnych (finansowanie inwestycji poszczególnych firm i przedsiębiorstw) czy też obligacji komunalnych (finansowanie potrzeb pożyczkowych miast i samorządów).

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24782 )
Array ( [docId] => 24782 )