Pierwsze kroki do biura maklerskiego

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Aby dokonać zakupu akcji konieczne jest posiadanie rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim. Papiery nie mają formy materialnej, nie można ich więc fizycznie posiadać i przechowywać w dowolnie wybranym przez siebie miejscu np. w domu. Istnieją one natomiast w postaci zapisu elektronicznego na wspomnianym już koncie inwestycyjnym.

Posiadając rachunek można już składać dyspozycje zakupu bądź sprzedaży akcji. W pierwszym przypadku wymagana jest odpowiednia kwota, pokrywająca wartość papierów i prowizji, w drugim odpowiednia liczba akcji. Warto wspomnieć, że biura i domy maklerskie działają na ściśle określonych zasadach, podlegając rygorystycznym procedurom Komisji Nadzoru Finansowego.

Oczywiście wybór oferty biur maklerskich na rynku jest ogromny. Biorąc pod uwagę, że o klienta walczy obecnie kilkudziesięciu pośredników – a nowych brokerów wciąż przybywa – zdecydowanie jest w czym wybierać.

Sytuacja inwestorów jest także o wiele prostsza, niż jeszcze kilka lat temu. Wówczas, praktycznie przy każdej operacji niezbędna była fizyczna obecność inwestora w tzw. POK-u, czyli Punkcie Obsługi Klienta. Ten model inwestowania wynikał przede wszystkim z braku możliwości technologicznych, jakie obecnie posiadamy.

Internet dopiero raczkował, a jedynym szybkim – choć nie zawsze drożnym - kanałem był telefon. Wielu inwestorów zakładało rachunki blisko miejsca zamieszkania lub pracy, tak aby w wolnej chwili wyskoczyć do biura maklerskiego i złożyć zlecenie.

Na szczęście te czasy bezpowrotnie już minęły i obecnie zakupu lub sprzedaży akcji możemy dokonać praktycznie z każdego miejsca na świecie – oczywiście pod warunkiem posiadania rachunku i dostępu do sieci. Co więc teraz decyduje o przewadze konkurencyjnej biura maklerskiego?

Z pewnością na pierwszym miejscu trzeba wymienić wysokość opłat i prowizji, jakie broker pobiera za swoje usługi. Wygodnym i często bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest uruchomienie konta w banku, w którym posiadamy już rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Takie rozwiązanie umożliwia zmniejszenie opłat, ale także w istotny sposób skraca czas przelewu gotówki pomiędzy rachunkami.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24750 )
Array ( [docId] => 24750 )