Płynność obrotu dla rynku papierów wartościowych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

Ten element w obrocie papierami wartościowymi jest szczególnie istotny dla dużych inwestorów lokujących kapitał w różnego rodzaju instrumenty. Przy odpowiednio wysokiej płynności mogą oni niemal natychmiastowo rozpocząć i zakończyć inwestycję.

Płynność w obrocie papierami wartościowymi to przede wszystkim możliwość swobodnego i w zasadzie natychmiastowego kupna lub sprzedaży określonych instrumentów po aktualnej cenie rynkowej.

Dla inwestorów oznacza to bardzo duży komfort w przeprowadzaniu transakcji na rynku. Nie muszą się obawiać, że nabywając papiery, nie będą ich później w stanie szybko odsprzedać. A to szczególnie istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Oczywiście do takiej – komfortowej sytuacji – dojdzie w przypadku, gdy jednocześnie odpowiednio duża liczba papierów zostanie wystawiona w zleceniach po stronie kupujących i sprzedających. W rezultacie, im więcej ofert, opiewających na jak największą pulę instrumentów trafi na rynek, tym większa będzie płynność dokonywanych transakcji.

Korzyści z takiej sytuacji są więc ogromne. Wyobraźmy sobie tylko niewielką płynność na akcjach określonej spółki. Mała liczba chętnych do zakupu i sprzedaży, a w konsekwencji również zdecydowanie wydłużający się czas kolejnych transakcji. Do tego dochodzi jeszcze duża rozpiętość cen.

Zazwyczaj bowiem kupujący chcą tanio nabyć, a sprzedający jak najdrożej pozbyć się swoich pakietów. A to – przy braku płynności – powoduje rosnącą przepaść między cenami kupna i sprzedaży. Często również wpływa na przypadkowe, bardzo gwałtowne zmiany kursów, nie mające pokrycia z rzeczywistą sytuacją firmy na rynku, czy też jej bieżącą kondycją finansową.

Dla domów maklerskich, wysoka płynność oznacza większe obroty i tym samym możliwość zrealizowania wyższych prowizji od transakcji. Podobnie wygląda rzecz z platformami obrotu (takimi, jak np. warszawska giełda), które również dzięki wzrostowi aktywności inwestorów, mogą liczyć większe profity z tytułu opłat i prowizji.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24812 )
Array ( [docId] => 24812 )