Prawa poboru akcji

Kategoria: Giełda
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Jeśli inwestujesz na giełdzie, może się zdarzyć, że nagle na Twoim rachunku pojawią się prawa poboru akcji. Sprawdź, co powinieneś wówczas robić.

Prawo poboru akcji jest to przywilej pierwszeństwa zakupu nowych akcji danej spółki, po dużo niższej niż rynkowa cenie, przez dotychczasowych akcjonariuszy.

Nowe akcje sprzedawane po cenie niższej niż cena akcji notowanych na giełdzie mogą być dobrą okazją inwestycyjną. Inwestorzy, którzy otrzymają prawa poboru na swój rachunek maklerski, muszą być jednak świadomi, że sam przydział tych instrumentów nie gwarantuje im prawa nabycia akcji nowej emisji emitenta. Realizacja prawa poboru polega bowiem na złożeniu zapisu na akcje nowej emisji. W momencie zapisu inwestorzy muszą już mieć na swoich rachunkach wymaganą do objęcia nowej emisji kwotę.

Inwestorzy powinni pamiętać o 3-dniowym terminie rozliczenia transakcji. Aby móc objąć akcje z tytułu prawa poboru, musisz je kupić co najmniej 3 dni wcześniej. Na przykład, jeśli dniem ustalenia praw poboru będzie 26 lipca, akcje powinieneś kupić najpóźniej 23 lipca.

Jeśli na Twoim rachunku obok akcji pojawią się prawa poboru, musisz:

  • wykorzystać je do złożenia zapisu na akcje nowej emisji lub
  • sprzedać swoje prawa poboru na giełdzie.

Uważaj! Jeśli nic nie zrobisz z posiadanymi prawami poboru, a więc nie zapiszesz się na akcje ani ich nie sprzedasz, poniesiesz stratę finansową.

Wartość praw poboru odliczana jest bowiem od kursu akcji w dniu ustalania tych praw. Akcje, które masz, stanieją więc o wartość otrzymanych za darmo praw poboru, a niewykorzystane prawa znikną z Twojego rachunku. W takiej sytuacji możesz stracić część portfela. Powinieneś więc na bieżąco śledzić, czy spółki, których akcje posiadasz, nie planują nowych emisji.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24694 )
Array ( [docId] => 24694 )