Preferencje dla inwestorów i szybszy debiut na giełdzie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

W zależności od przyjętej przez emitenta strategii dystrybucji swoich udziałów, może dojść do uprzywilejowania pewnych grup inwestorów przy sprzedaży akcji na rynku pierwotnym. To bardzo częste zjawisko, kiedy firma decyduje się zaoferować swoje akcje szerszej grupie inwestorów. Często też zapada decyzja o wcześniejszym debiucie, zanim jeszcze dojdzie do zamknięcia wszystkim procedur rynkowych.

Zgodnie z przyjętą strategią, w ramach oferty na rynku pierwotnym firma może np. preferować dużych akcjonariuszy i tym w pierwszej kolejności przyznać większą pulę akcji. W zależności od popytu akcje są też przesuwane np. z transzy dla dużych inwestorów do transzy indywidualnej.

Tak dzieje się często przy megaofertach spółek Skarbu Państwa, cieszących się ogromną popularnością wśród drobnych inwestorów. Choć z drugiej strony większość firm z radością wita każdego inwestora i – w sytuacji, gdy konieczne są redukcje zapisów – przydziela mniejszą liczbę akcji proporcjonalnie do złożonych wcześniej deklaracji.

Następny etap w drodze na upragniony przez spółkę parkiet to rejestracja nowej emisji w sądzie rejestrowym i informacja o podwyższeniu kapitału. Jednak tutaj może dojść do pewnych czasowych opóźnień, wynikających z długiego terminu wpisu.

Po dopełnieniu wszystkich formalności akcje mogą już trafić do obrotu na rynku wtórnym. Wcześniej konieczne jest jeszcze ustalenie dnia debiutu.

Aby skrócić termin od momentu zakończenia zapisów do dnia debiutu, a więc cały proces rejestracji w sądzie, giełda ustala możliwość notowania praw do akcji (PDA). Dzięki temu debiut odbywa się błyskawicznie, bez konieczności czekania na rejestrację, a inwestorzy mają możliwość szybkiej sprzedaży bądź zakupu wspomnianych udziałów.

 

Prawa do akcji – jak sama nazwa wskazuje – są tylko prawami (jednak podlegają takim samym zasadom obrotu na rynku, jak akcje). Te ostatnie pojawiają się na rachunku inwestycyjnym w miejsce praw już po rejestracji w sądzie.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24748 )
Array ( [docId] => 24748 )