Publiczne wezwanie do sprzedaży akcji spółki

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Decydując się na przejęcie giełdowej spółki inwestor musi najpierw uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Często konieczna jest także zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – szczególnie jeżeli mamy do czynienia z przejęciem, w wyniku którego powstanie na rynku duży podmiot, mający istotny wpływ na układ sił w określonej branży.

Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, inwestor może już ogłosić publiczne wezwanie do sprzedaży akcji. Chodzi tutaj o zaproszenie wszystkich posiadaczy udziałów do ich odsprzedaży po określonej cenie, ogłaszanej w wezwaniu. Ustalany jest także termin, w którym będą obowiązywały zapisy na sprzedaż wspomnianych papierów.

Zazwyczaj cena ustalona w wezwaniu jest wyższa od giełdowego kursu akcji. Oznacza to premię, jaką kupujący jest w stanie zapłacić za akcje, które zamierza nabyć. Często przyszły inwestor jest bardzo zdeterminowany, aby wejść w posiadanie udziałów.

Taka sytuacja może mieć miejsce np. przy przejęciu pakietu, który gwarantuje kontrolę nad spółką. Wówczas cena ma raczej drugorzędne znacznie – dla inwestora liczy się przede wszystkim nabycie papierów – a zyskują na tym najbardziej odsprzedający.

Czasami bywa jednak tak, że na rynek docierają plotki o możliwym wezwaniu. To dla wielu graczy może być sygnał, że należy zacząć skupować papiery dużo wcześniej – tak, aby późniejsza odsprzedaż mogła przynieść konkretne zyski i być stosunkowo lukratywnym przedsięwzięciem. Jak możemy się jednak domyślać zwiększone zainteresowanie papierami ponownie wywinduje kurs. W tej sytuacji może już nie być miejsca na premię – wówczas wezwanie następuje po cenie niższej od rynkowej.

Innym możliwym scenariuszem jest wezwanie na sprzedaż akcji, wynikające z przekroczenia określonych poziomów w akcjonariacie spółki. W takiej sytuacji inwestor jest obligatoryjnie zobowiązany do ogłoszenia wezwania, chociaż tak naprawdę może nie być zainteresowany nabyciem udziałów.

 

Składa więc propozycję odkupu papierów po cenie, która raczej nie zainteresuje pozostałych graczy. Nie może jednak dowolnie ustalić ceny, której parametry są z góry narzucone przez przepisy.

Po pierwsze cena w wezwaniu nie może być niższa od średniego kursu z ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania. Nie może też być niższa od maksymalnych notowań, po jakich inwestor kupował akcje w okresie ostatniego roku przed ogłoszeniem wezwania. Jeżeli więc kupował bezpośrednio na rynku udziały po 10 zł za sztukę, to w wezwaniu nie może ustalić ceny poniżej tego poziomu – chyba, że odczeka rok od momentu nabycia.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24773 )
Array ( [docId] => 24773 )