Raporty finansowe – klucz do wiedzy o spółkach

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Prognozy przyszłych wyników są nieocenione przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jednak Dla wytrawnego gracza równie istotnym aspektem jest też umiejętność czytania sprawozdań finansowych i zawartych tutaj informacji. A to wymaga niezbędnej wiedzy, bez której odnoszenie sukcesów na giełdzie jest mało prawdopodobne.

Aby trafnie zinterpretować dane zawarte w raportach finansowych, musimy odpowiednio je odczytać. Pierwszym, bardzo istotnym elementem jest struktura działalności firmy – czy jest to pojedynczy podmiot, czy też mamy do czynienia z grupą podmiotów, skupionych wokół tzw. spółki-matki.

W pierwszym przypadku będziemy rozpatrywać raport jednostkowy, w drugim zaś skonsolidowany. Ten ostatni oznacza, że bierzemy pod uwagę nie tylko i wyłącznie rezultaty jednego podmiotu, ale wyniki wszystkich firm skupionych w grupie kapitałowej.

Spółka-matka publikuje więc rezultaty wszystkich przedsiębiorstw, w których posiada co najmniej 20-proc. udziałów.

Pod względem konstrukcji i kolejnych pozycji zawartych w tabelach, raporty jednostkowe i skonsolidowane nie różnią się od siebie. Jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy, zdecydowanie odbiegają wartością prezentowanych informacji liczbowych.

W raportach kluczowe znaczenie ma bilans oraz rachunek zysków i strat. To najważniejsze dla inwestora pozycje, których trafna interpretacja może być nieoceniona przy decyzji inwestycyjnej.

 

W bilansie powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na wartość aktywów, czyli poziom majątku spółki. Bardzo istotne są również należności krótkoterminowe i długoterminowe oraz gotówka, jaką dane przedsiębiorstwo zgromadziło na kontach bankowych. Dla inwestora badającego księgi finansowe ważny jest też poziom zadłużenia spółki.

W przypadku rachunku zysków i strat, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość przychodów, ponoszone przez firmę koszty działalności oraz wypracowany zysk bądź osiągniętą stratę.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24770 )
Array ( [docId] => 24770 )