Rozproszenie geograficzne i wielkość spółek – klucz do budowy portfela

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Aby dobrze zabezpieczyć się przed ryzykiem utraty zainwestowanych środków, warto rozproszyć kapitał między akcje spółek różniących się od siebie nie tylko wielkością, ale też pochodzeniem. Dzięki temu unikniesz potencjalnych start i spadków cen, które mogą pojawić się na jednym tylko rynku.

W pierwszym przypadku kluczowe znaczenie ma dla ciebie dobór firm na zasadzie przeciwieństw – a więc całkowicie różniących się wielkością. Z jednej strony możesz więc umieścić w portfelu akcje firm o największej kapitalizacji (a więc postrzeganych, jako stosunkowo stabilne z uwagi na całkowitą wartość udziałów, a także płynność obrotu) oraz spółki niewielkie (obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym ze względu na małą kapitalizację i tym samym potencjalnie mniejszy obrót akcjami).

Tego typu dywersyfikacja opiera się przede wszystkim na założeniu, że w przypadku wahań cen akcji, firmy z obu wspomnianych grup zachowują się inaczej. Jednak budowa portfela w oparciu o akcje małych i dużych spółek musi być poprzedzona dogłębną analizą każdego przedsiębiorstwa z osobna.

Nie można tutaj bowiem wybierać akcji na tzw. chybił, trafił, kupując np. akcje pięciu spółek małych i pięciu dużych – ten system bowiem może zawieść bez wspomnianej już analizy każdego przypadku z osobna.

Z kolei dywersyfikacja geograficzna opiera się przede wszystkim na umieszczaniu w portfelu akcji spółek z różnych krajów.

 

Podobnie, jak w przypadku dywersyfikacji międzysektorowej (czyli proporcjonalnym wyborze papierów, reprezentujących całkowicie odmienne sektory) również tutaj chodzi o możliwie jak najszersze rozbicie ryzyka nie tylko pomiędzy branże, ale także pomiędzy różne gospodarki, znajdujące się w całkowicie odmiennych fazach rozwoju.

Dzięki temu inwestycja w akcje przedsiębiorstw z różnych państw może uchronić portfel przez ewentualnymi, poważnymi zawirowaniami, które będę w następstwie skutkowały głęboką przeceną.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24726 )
Array ( [docId] => 24726 )