Samospełniające się przepowiednie na rynku akcji

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Historia lubi się powtarzać – to mało odkrywcze i jednocześnie wszystkim doskonale znane powiedzenie ma ogromne znaczenie dla analizy technicznej. Chodzi tu przede wszystkim o powtarzalność ludzkich reakcji w określonych sytuacjach. Od dawna bowiem wiadomo, że ludzie – w tym także określona grupa, jak inwestorzy giełdowi – na podobne, powtarzające się w czasie zjawiska reaguje tak samo.

Potwierdzają to właśnie identyczne wręcz sekwencje na wykresach np. hossy czy też bessy, które dzielą od siebie nawet dziesiątki lat. Czas nie ma tu znaczenia, liczą się przede wszystkim emocje tłumu.

To znane od dawna zjawisko, które wielokrotnie zostało już opisane w psychologii.

Przykładem takiego zjawiska mogą być chociażby tzw. samospełniające się przepowiednie. Inwestorzy obserwując ruch ceny akcji np. z 50 do 100 zł, a późniejszy ich spadek do 70 zł mogą przystąpić do zakupów w nadziei na ponowną zwyżkę. Jednak obawa, że kurs ponownie dojdzie do magicznej bariery 100 zł, spowoduje wyprzedaż w okolicach tego właśnie poziomu.

Efekt – wielokrotnie już znany z parkietów giełdowych – to kilkukrotne osiągnięcie bariery 100 zł i późniejsze spadki. Inwestorzy obawiając się takiego scenariusza, sami stwarzają pretekst do jego realizacji (mimo, iż tak naprawdę, nie wystąpiły żadne czynniki, które powinny doprowadzić po raz kolejny do odbicia kursu od oporu na poziomie 100 zł).

Interesująco wygląda na tym tle sytuacja, kiedy inwestorzy w tym samym czasie np. dokonują transakcji sprzedaży papierów po długotrwałej przecenie. Nie pozbywają się akcji na początku trendu spadkowego, tylko trzymają je z wiarą w odwrócenie niekorzystnej tendencji. Przecena trwa w najlepsze i dopiero dotkliwa już strata wymusza sprzedaż.

Okazuje się, że większość dokonuje transakcji w tym samym momencie. W następstwie dochodzi do odbicia cen. Ci, którzy posiadali udziały przez całą zniżkę, niestety już nie uczestniczą w odwróceniu trendu i nie są w stanie odrobić poniesionych dotąd strat.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24762 )
Array ( [docId] => 24762 )