Skąd się biorą akcje giełdowych spółek

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

To kluczowe pytanie dla wszystkich zainteresowanych lokowaniem gotówki w akcje spółek notowanych nie tylko na warszawskim parkiecie, ale także na innych rynkach giełdowych.

Wiadomo, że spółki zainteresowane inwestycjami poszukują możliwości pozyskania kapitału od inwestorów, którzy z kolei posiadają nadwyżki finansowe. Ci ostatni – po dogłębnej analizie – są skłonni pożyczyć gotówkę, ale oczywiście na pewnych ściśle określonych warunkach.

I nie chodzi tu tylko o zwykły procent od wyłożonych środków – jak ma to miejsce w przypadku choćby kredytów bankowych. Nabywając akcje inwestorzy stają się – oczywiście proporcjonalnie do liczby zakupionych papierów – właścicielami części majątku firmy, co daje im prawo do udziału w przyszłych zyskach przedsiębiorstwa.

Prawo własności jest więc jednym z kluczowych praw właściciela akcji, dającym mu nie tylko możliwość kontroli nad spółką, ale także umożliwiającym czerpanie profitów z dynamicznego i zyskownego przyrostu jej wartości. Nie można jednak zapominać, że w przypadku giełdowych spółek, własność jest zazwyczaj bardzo rozproszona.

W przypadku firmy kontrolowanej przez jedną osobę, możemy mówić o jednym właścicielu. Dysponuje on całym majątkiem spółki, mając jednocześnie prawo do całego zysku. W przypadku czterech współwłaścicieli, którzy posiadają po 25 proc. akcji, ich udział to ¼ majątku i tyle samo praw do zysków.

Jednak w dziewięćdziesięciu dziewięciu na sto przypadkach to tylko teoretyczne rozważania. Zazwyczaj akcjonariat spółek jest bardziej rozproszony, a drobi bądź też duzi udziałowcy – kupując i sprzedając akcje – zmieniają się wielokrotnie w trakcie giełdowej sesji.

 

Jeżeli spółka zdecyduje się jednak zaprosić inwestorów do nabywania swoich akcji na wspomnianym już rynku pierwotnym, gwarantując im jednocześnie prawo własności majątku, wówczas dochodzi do emisji akcji.

Firma sprzedaje więc swoje udziały, a inwestorzy je kupują. Pozyskana w ten sposób gotówka trafia na inwestycje bądź inne potrzeby przedsiębiorstwa. Stając się jednak firmą publiczną, musi ona spełniać pewne zaostrzone kryteria – musi informować rynek o wszystkich swoich kluczowych działaniach.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24759 )
Array ( [docId] => 24759 )