Stopy procentowe na polskim rynku międzybankowym

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 05-08-2012 r.

Wysokość stóp procentowych na polskim rynku międzybankowym określa wskaźnik WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate. Ma on szczególnie istotne znaczenie w procesie kształtowania kosztu pieniądza, wpływając m.in. na wartość odsetek przy zaciąganych kredytach bankowych, ale także na poziom kuponu wypłacanego przy obligacjach.

Osoby, które planują inwestycje w oparciu o finansowanie zewnętrzne – w tym przede wszystkim o kredyt bankowy – powinny zwrócić uwagę na bieżącą wartość wskaźnika WIBOR. Jest on bowiem często podstawą do wyznaczenia przez banki kosztu kredytu, jaki będziemy musieli w przyszłości spłacić.

Podobny mechanizm działa w przypadku emitentów obligacji - np. przedsiębiorstw, które sprzedają papiery korporacyjne, zazwyczaj oprocentowane w oparciu o stawkę WIBOR.

Wskaźnik jest stosowany od 1991 roku, a od 1993 jego wartość ustalana jest w każdy dzień roboczy o godz. 11. Cała procedura dotyczy fixingu, organizowanego przez ACI – Stowarzyszenie Dealerów, na który swoje oferty składa 16 banków. Zgodnie z procedurą, dwie najwyższe i dwie najniższe są odrzucane.

Następnie banki dokonują między sobą transakcji na rynku, jednak według stawek nie gorszych, niż zgłoszone w danym dniu. Transakcje ruszają w ciągu 15 minut od opublikowania wartości ustalonych w trakcie fixingu.

Stopa WIBOR funkcjonuje w różnych konfiguracjach, odnoszących się do terminu zawieranych transakcji. W przeliczeniu na okresy mamy więc WIBOR tygodniowy (1SW), miesięczny (1M), trzymiesięczny (3M), sześciomiesięczny (6M), dziewięciomiesięczny (9M) i dwunastomiesięczny (12M).

Dla kredytobiorców i posiadaczy obligacji najbardziej istotny jest WIBOR 6M, którego obecna wartość sięga 5,14 proc.

 

W odniesieniu do transakcji jednodniowych i tygodniowych możemy tutaj wyróżnić trzy opcje. Pierwszą jest ON (over nigt), który określa wysokość rocznej stopy procentowej, jaką banki płacą za środki przyjęte na jeden dzień.

Druga to TN (tommorow next), czyli wysokość rocznej stopy za środki pożyczone od jutra na jeden dzień.

I w końcu trzecia możliwość SW (spot week) – środki pożyczone na jeden tydzień od momentu dostawy, która następuje po dwóch dniach roboczych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24852 )
Array ( [docId] => 24852 )