Trafna ocena wartości akcji to klucz do zysków

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Inwestorzy planujący zakup bądź sprzedaż posiadanych już papierów wartościowych często stoją przed nie lada wyzwaniem. Jak bowiem oszacować wartość akcji, których nie mamy fizycznie w ręku, a są one tylko zapisem komputerowym na rachunku w biurze maklerskim. To nie lada wyzwanie szczególnie dla początkującego gracza, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku.

Należy pamiętać, że cena akcji ulega ciągłym zmianom w trakcie giełdowej sesji, a zawierane na rynku transakcje prowadzą tylko do kolejnych wahań kursu. Ciągła huśtawka jest więc nieodzownym elementem notowań akcji poszczególnych spółek. Dlatego też trafne oszacowanie wartości papierów ma kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji na giełdzie.

Oczywiście można powiedzieć, że akcja – podobnie, jak i inne towary – jest warta tyle, ile zapłaci za nią kupujący. Jednak przy takim podejściu, inwestor musiałby się zdać na łut szczęścia. A to z kolei oznacza brak jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej i w konsekwencji szybką utratę posiadanych środków finansowych.

Giełda nie jest bowiem loterią (choć szczęście i tutaj jest potrzebne), a miejscem, gdzie tylko przemyślane i poparte doświadczeniem decyzje przynoszą odpowiednie profity.

Czym jednak kierować się przy zakupie akcji, aby w przyszłości ich cena rosła, a portfel inwestora pęczniał od zysków. Pierwsza i w zasadzie podstawowa zasada to wybór spółek, które dobrze prosperują na rynku, osiągając coraz lepsze wyniki finansowe.

 

Dobra kondycja przedsiębiorstwa, rosnące przychody, wyższe zyski to gwarancja, że w przyszłości ceny papierów będą zyskiwały na wartości. A to przecież główny bodziec, dla którego kupujemy akcje, obligacje czy też np. jednostki funduszy inwestycyjnych .

Aby jednak bardziej precyzyjnie ocenić, czy dana spółka jest rzeczywiście warta uwagi, należy skorzystać ze wskaźników ilustrujących jej obecną kondycję. Są one bardzo pomocne, zwłaszcza że umożliwiają porównanie interesujących nas papierów z akcjami innych giełdowych firm.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24754 )
Array ( [docId] => 24754 )