Udział zagranicznych inwestorów na warszawskiej giełdzie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 03-07-2012 r.

Zagraniczni inwestorzy mają szczególnie istotne znaczenie dla koniunktury na warszawskim parkiecie. Zagraniczne instytucje, które dysponują potężnymi zasobami gotówki mogą w istotny sposób kreować nastroje wśród pozostałych uczestników rynku. Często to właśnie od nich wychodzi impuls do masowych zakupów lub też równie gwałtownej wyprzedaży papierów.

Przewaga zagranicznych instytucji nad innymi grupami inwestorów wynika jednak nie tylko z ich potęgi finansowej. Istotne znaczenie ma tutaj również szerokie spektrum inwestycyjne, a więc lokowanie na różnych rynkach, rozsianych po całym świecie.

Inwestorzy zagraniczni są przede wszystkim obecni na czołowych platformach obrotu w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy też w Niemczech. Są nie tylko kreatorami trendów, ale również świetnie wyczuwają potencjalne zmiany, które mają swój początek na największych parkietach i oddziaływają następnie na rynki o mniejszej kapitalizacji.

Choć warszawska giełda jest z całą pewnością centralnym parkietem w naszej części Europy, to już – niestety – z racji swojej wielkości, kapitalizacji i poziomu obrotów, musi poddawać się nastrojom płynącym z zewnątrz. I tutaj głównym nośnikiem zarówno kapitału, jak i panujących trendów są zdecydowanie zagraniczni inwestorzy.

Z drugiej jednak strony, ich rola w procesie rozwoju warszawskiej giełdy jest nieoceniona. Dzięki bowiem potężnym zastrzykom gotówki w postaci zakupów akcji polskich spółek, możemy obserwować dynamiczny rozwój naszego rynku.

 

Według danych GPW, udział zagranicznych inwestorów w obrotach akcjami na parkiecie w Warszawie sięgnął na koniec 2011 roku 47 proc. (czyli identycznie, jak rok wcześniej). To najlepszy wynik w tej kategorii od blisko 10-ciu lat.

Dla przykładu w 2011 roku krajowe instytucje finansowe generowały 35 proc. obrotów akcjami na GPW, natomiast do rodzimych inwestorów indywidualnych należało 18 proc.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24839 )
Array ( [docId] => 24839 )