UTP – nowy system transakcyjny warszawskiej giełdy

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

Uniwersalna Platforma Obrotu, czyli system UTP to nowość na naszym rynku. Zostanie wprowadzona jako system transakcyjny na warszawskim parkiecie począwszy od listopada 2012 roku. Jednocześnie zastąpi dotychczasowy – działający od 2000 roku – system transakcyjny Warset.

Dzięki UTP inwestorzy lokujący kapitał na warszawskim parkiecie będą mogli korzystać ze zdecydowanie bardziej nowoczesnego mechanizmu, obsługującego transakcje na giełdzie w Warszawie. Ten system jest bowiem wykorzystywany już na rynkach w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie czy też Brukseli.

Tym samym warszawski parkiet znajdzie się w orbicie, na której funkcjonują już czołowe platformy obrotu papierami wartościowymi na świecie.

Wśród głównych zalet Uniwersalnej Platformy Obrotu należy wymienić przede wszystkim większą wydajność i przepustowość w stosunku do Warsetu, ale także szybkość w realizowaniu dyspozycji. A to oznacza możliwość wysyłania i realizacji znacznie większej liczby zleceń w określonym czasie.

W tej sytuacji zastosowanie tak rewolucyjnych rozwiązań na polskim rynku może się przyczynić do większego zainteresowania zakupem papierów na GPW ze strony nowych grup inwestorów. Konsekwencją tego będzie z całą pewnością wzrost obrotów i płynności na poszczególnych instrumentach, a także bardzo prawdopodobny spadek kosztów zawierania transakcji.

Nie można też zapominać, że dzięki wprowadzeniu systemu UTP inwestorzy indywidualni będą mieli także nowe możliwości zawierania transakcji. Chodzi tutaj o planowane wprowadzenie nowych rodzajów zleceń giełdowych i modyfikację w określaniu terminów ich realizacji.

System będzie również o wiele bardziej funkcjonalny od poprzednika, dając możliwość notowania różnych instrumentów w nowych segmentach rynku. W tym przypadku istotne znaczenie może mieć szersza oferta dedykowana określonym grupom produktów, jak chociażby warranty czy też produkty strukturyzowane.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24808 )
Array ( [docId] => 24808 )