W jaki sposób firmy mogą pozyskać kapitał na rynku NewConnect

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 24-06-2012 r.

Dla rynkowych nowicjuszy, dopiero stawiających pierwsze kroki w biznesie niesłychanie ważnym aspektem jest możliwość pozyskania kapitału na dalszy, dynamiczny rozwój. I tu z pomocą przychodzi platforma dla spółek innowacyjnych, czyli NewConnect. Dzięki niej firmy, które chcą pozyskać inwestorów sprzedając im swoje akcje, mogą to uczynić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polega na przeprowadzeniu emisji w formie oferty prywatnej (tzw. private placement). Oferta jest wówczas kierowana do maksimum 99 inwestorów i charakteryzuje się uproszczoną ścieżką dopuszczeniową – co sprawia, że debiut następuje w dużo krótszym czasie, niż na rynku regulowanym.

W tym przypadku dopuszczenie odbywa się na podstawie krótkiego, prostego dokumentu informacyjnego, zatwierdzanego przez autoryzowanego doradcę.

Drugą opcją jest możliwość nabycia akcji przez inwestorów w sposób tradycyjny – znany już z rynku regulowanego – w ramach publicznej oferty. Spółka podlega wtedy takim samym procedurom dopuszczeniowym, jakie stosowane są na rynku regulowanym warszawskiej giełdy, wraz z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenie go przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dla ofert do 2,5 mln euro rolę dokumentu informacyjnego może pełnić memorandum informacyjne, które również podlega kontroli KNF.

Na rynku NewConnect bardzo ważną rolę spełniają autoryzowani doradcy, a także animatorzy rynku (market maker). Jeżeli więc spółka zdecydowała się już na wprowadzenie akcji poprzez ofertę prywatną, możliwość realizacji tego zamiaru oraz gotowość do przeprowadzenia całego projektu ocenia niezależna firma, pełniąca rolę autoryzowanego doradcy (jest on wybierany przez spółkę ze specjalnej listy, wcześniej zatwierdzonej przez giełdę).

 

Rolą autoryzowanego doradcy jest też wspieranie spółki w procesie przygotowań do debiutu (m.in. sporządzenie dokumentu informacyjnego i zatwierdzenie go) oraz współpraca z firmą minimum przez rok jej funkcjonowania na platformie (doradca m.in. wspiera spółkę w wypełnianiu obowiązków informacyjnych, a także doradza jej w zakresie funkcjonowania instrumentów finansowych).

Ponadto już w trakcie notowań, poszczególne spółki wspierane są przez animatorów rynku (market makerów), którzy dbają o płynność obrotu akcjami emitenta. Tę rolę mogą pełnić firmy inwestycyjne. Wspieranie płynności przez wyspecjalizowane firmy oznacza dla inwestorów także gwarancję, że w arkuszu zleceń zawsze pojawią się oczekujące na realizację przeciwstawne zlecenia kupna i sprzedaży.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24793 )
Array ( [docId] => 24793 )