W jaki sposób można otrzymywać dane giełdowe

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-06-2012 r.

Istnieje kilka rozwiązań na dostarczanie danych i informacji giełdowych. Jednak jest to w znacznym stopniu uzależnione od warunków umowy między domem maklerskim a inwestorem korzystającym z jego usług. W zależności od wykupionego pakietu możemy liczyć na bezpłatny serwis ze strony brokera lub też będziemy obciążeni opłatami w zamian za korzystanie z tego typu oferty.

Po pierwsze broker może zdecydować się na bezpłatne udostępnianie swoim klientom informacji o ofertach kupna i sprzedaży, jakie pojawiają się na rynku. W efekcie, aby zachęcić inwestorów do korzystania ze swojego serwisu decyduje się np. na przekazywanie określonej liczby danych odnoszących się do aktualnych ofert kupna i sprzedaży (może to być np. po pięć przeciwstawnych ofert).

Drugim rozwiązaniem jest również nieodpłatne otrzymywanie informacji pod warunkiem przekroczenia określonego poziomu obrotów na rachunku maklerskim. Tutaj wcześniej trzeba ustalić z domem maklerskim potencjalną wielkość obrotów, jaką jesteśmy w stanie wygenerować. Po jego przekroczeniu będziemy mieli prawo do bezpłatnego wglądu w dane giełdowe i informacje o bieżących ofertach i realizowanych transakcjach.

Trzecia opcja to już całkowicie płatny dostęp do informacji na warunkach wcześniej uzgodnionych pomiędzy brokerem a inwestorem. W tym przypadku należy wykupić określony pakiet usług, zawierający dostęp do danych w czasie rzeczywistym.

 

Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo bogatą ofertę domów maklerskich w tym zakresie. Często zdarza się, że oprócz standardowych pakietów, pośrednicy godzą się na negocjowanie warunków oferty, tak aby klient mógł sam zdecydować, jakie usługi są mu niezbędne przy dokonywaniu inwestycji giełdowych.

Wtedy należy się liczyć, że zamiast jednej opłaty za cały, przygotowany już wcześniej przez brokera pakiet, będziemy mogli dowolnie regulować płatności w oparciu o jednostkowe usługi, z jakich korzystamy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24824 )
Array ( [docId] => 24824 )