W jaki sposób można zmierzyć poziom nędzy i ubóstwa

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-08-2012 r.

Wraz z pogarszającym się stanem gospodarki i brakiem perspektyw rozwoju, coraz większa liczba osób może tracić pracę. Jeżeli ten dramatyczny stan pogłębia się, a towarzyszy mu dodatkowo – zjadający oszczędności – wzrost cen towarów i usług, to suma obu tych czynników może posłużyć do stworzenia tzw. wskaźnika nędzy.

W uproszczeniu indeks nędzy, łączy w sobie szacunki odnoszące się do bieżącego poziomu bezrobocia i rocznej stopy inflacji, a więc wzrostu cen towarów i usług. Im większy wzrost wskaźnika, tym trudniejsza sytuacja w gospodarce. I odwrotnie – spadek indeksu, oznacza poprawę nastrojów i świadczy o lepszych perspektywach makroekonomicznych.

Aktualna wartość indeksu dla polskiej gospodarki, liczona w czerwcu 2012 roku to 14,2 pkt. proc. Jego najwyższy poziom został odnotowany w styczniu 1997 roku (30 pkt. proc.). Natomiast z najniższą wartością (rzędu 10,2 pkt. proc.) mieliśmy do czynienia w styczniu 2009 roku.

Wskaźnik został stworzony przez ekonomistę Arthura Okuna – stąd używana jest również angielska nazwa Okun’s Index. Jego wykorzystanie opiera się przede wszystkim na określonych ramach czasowych, ze wskazaniem kluczowych momentów – a więc szczytowego wzrostu i największego załamania. W Stanach Zjednoczonych, okres dla którego obliczany jest indeks ubóstwa, pokrywa się z długością kadencji prezydenckiej.

Pewną modyfikacją wskaźnika ubóstwa jest także indeks, który – oprócz stopy bezrobocia i inflacji – obejmuje także produkt krajowy brutto oraz zmiany w poziomie stóp procentowych. W tym przypadku jest to wskaźnik ubóstwa Barro, opracowany przez amerykańskiego ekonomistę z Uniwersytetu Harvarda, Roberta Barro.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że wskaźnik ubóstwa ma silne powiązanie z poziomem przestępczości na danym terenie. Zmiany jego wartości – oprócz prognoz gospodarczych -mogą więc sugerować także spadek lub wzrost działań o charakterze kryminalnym.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24864 )
Array ( [docId] => 24864 )