W jakiej sytuacji zlecenie na giełdę może nie zostać wykonane

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-06-2012 r.

Powodów odrzucenia zlecenia może być wiele. Jednak najczęściej spotykanym jest chociażby brak odpowiednich środków na rachunku maklerskim, które mogłyby pokryć wartość zamawianych akcji. Oczywiście system giełdowy może także nie wykonać dyspozycji w sytuacji, kiedy dojdzie do czasowego zawieszenia zleceń na dany papier bądź zakończenia notowań danego waloru.

W tej sytuacji warto więc pamiętać o wcześniejszym zasileniu konta w gotówkę, tak aby uniknąć rozczarowań podczas składania dyspozycji zakupu instrumentów finansowych. Stąd jeżeli chcemy uzyskać orientacyjną kwotą, która będzie nam potrzebna do zrealizowania transakcji należy liczbę papierów pomnożyć przez ich jednostkową cenę.

Oczywiście od nas zależy, po jakim kursie będziemy chcieli nabyć akcje. Jednak mamy również możliwość zakupu papierów po każdej cenie (tzw. zlecenie PKC). I tu pojawia się pewien problem, bowiem wystawiając tego typu dyspozycję, godzimy się każdą cenę bez względu na sytuację rynkową (a więc potencjalny wzrost lub spadek ceny).

O ile więc na zlecenie po określonym kursie może nam wystarczyć gotówki, to już w przypadku zrealizowania dyspozycji PKC (i np. gwałtownego wzrostu kurs) istnieje ryzyko, że nasze zlecenie kupna nie zostanie w całości wykonane.

Inna sytuacja to wspomniane już czasowe zawieszenie notowań, do którego może dojść w wyniku nieprzewidzianych dla spółki wydarzeń, np. ogłoszenia ważnych informacji, które doprowadzą do silnych wahań ceny. Wówczas, na wniosek giełdy dochodzi do zawieszenia notowań, a dyspozycje złożone wcześniej przez inwestorów nie są realizowane.

Zlecenia mogą być także odrzucone w sytuacji, gdy zakończył się okres notowań danej firmy i jej akcje zostały wycofane z obrotu bądź też nastąpiło wygaśnięcie określonych instrumentów na rynku.

W przypadku praw poboru ważnym aspektem jest tutaj natomiast ściśle określony limit ceny, bowiem tylko takie zlecenia są tu przyjmowane. Natomiast odrzucane są zlecenia z dyspozycją PKC.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24820 )
Array ( [docId] => 24820 )