Warto śledzić komunikaty ze spółek giełdowych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Ważne dla inwestorów informacje, jak np. raporty okresowe, prognozy czy też rekomendacje pojawiają się na rynku w różnych odstępach czasu. Dlatego tak istotnym zadaniem dla posiadacza akcji lub osoby, która taki właśnie zakup planuje jest bieżące śledzenie wydarzeń w poszczególnych firmach.

Spółki oczywiście publikują – choć nieregularnie - komunikaty na temat istotnych wydarzeń w danym dniu. Są to głównie informacje dotyczące bieżącej działalności, np. zawartych kontraktów i umów, nowych inwestycji, zmian kadrowych czy założeń do strategii biznesowej.

Ich wpływ na wycenę akcji również może być istotny, w zależności od wagi przekazywanej informacji. W tym kontekście np. warto zwracać uwagę na komunikaty odnoszące się do zakupów bądź sprzedaży akcji przez osoby na kierowniczych stanowiskach w interesującym nas przedsiębiorstwie.

Chodzi szczególnie o członków zarządu, rad nadzorczych czy też głównych udziałowców. Są oni zazwyczaj doskonale poinformowani o tym, co dzieje się w spółce – mogą więc z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć przyszłe wydarzenia i korzystny lub niekorzystny wpływ na rynkową wycenę papierów.

Przykładem może być zakup akcji przez prezesa firmy XYZ w sytuacji, kiedy dochodzi do spadków cen na rynku. Niewykluczone, że zwiększając swój udział w takim właśnie momencie, dostrzega on niedowartościowanie papierów i ich potencjał, wynikający z dobrej kondycji finansowej i silnej pozycji spółki, którą zarządza.

Z całą pewnością dla inwestorów z zewnątrz, którzy nie mają takiej właśnie wiedzy, wynikającej choćby z zajmowanego w spółce stanowiska, taki sygnał może być bardzo pomocny przy podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie papierów.

 

Nieco trudniej natomiast zinterpretować sprzedaż udziałów przez taką właśnie dobrze poinformowaną osobę. Tutaj jedną z głównych motywacji może być np. chęć pozyskania kapitału na bieżące wydatki. Choć niekoniecznie oznaczać to musi pogorszenie kondycji spółki. Trzeba więc być bardzo ostrożnym i wnikliwie obserwować tego typu transakcje, ich wielkość i częstotliwość z jaką są dokonywane.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24766 )
Array ( [docId] => 24766 )