Wpływ rynku walutowego na giełdowe notowania

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 20-06-2012 r.

Jednym z ważniejszych obszarów, którego nie możemy pominąć, a który ma ogromny wpływ na notowania spółek jest rynek walutowy. Oprócz bezpośredniego wpływu na wyniki finansowe i kondycję firm (np. w odniesieniu do eksporterów i importerów), zmiany kursów walut są bardzo istotną kwestią przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez zagranicznych inwestorów.

Na początek zajmijmy się jednak wpływem rynku walutowego na rezultaty rodzimych przedsiębiorstw. W przypadku choćby eksporterów, którzy większą część swojej produkcji plasują poza granicami kraju, drożejące euro będzie korzystnie wpływało na ich wyniki.

Rodzima spółka bowiem sprzedając swoje produkty na rynkach zagranicznych dostanie więcej złotówek po ich wymianie z uzyskanych podczas transakcji euro.

Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku importerów. Tutaj drożejące waluty są zazwyczaj potężnym ciosem dla spółek, które muszą wyłożyć więcej złotówek na zakup towarów i produktów. Jednak w momencie, kiedy złoty się umacnia, ich problemy zaczynają znikać.

Sprowadzane bowiem zza granicy przedmioty, maszyny, urządzenia kosztują bowiem zdecydowanie mniej. A to z kolei oznacza niższe koszty dla importerów i tym samym lepsze wyniki finansowe i poprawę rentowności.

Drugi ważny aspekt działania rynku walutowego to jego wpływ na wspomniane już decyzje zagranicznych inwestorów. Kiedy waluty drożeją, inwestorzy mogą kupić więcej złotówek. To z kolei pozwala im na zakup większej liczby akcji. Ma to bardzo istotne znaczenie dla warszawskiej giełdy, bowiem udział graczy spoza Polski w łącznych obrotach naszego rynku waha się w granicach 30-40 proc. Od nich więc w znacznym stopniu zależy, jak zachowywać się będę notowania poszczególnych spółek.

Spadek cen walut w stosunku do złotego to z kolei niekorzystny czynnik dla zagranicznych inwestorów. Wystarczy posłużyć się przykładem, który zilustruje jak silne powiązania łączą waluty z akcjami. Inwestor, który zarobił na giełdzie 10 proc. z tytułu zakupu akcji i jednocześnie - wchodząc na nasz rynek - odnotował w tym czasie 15-proc. spadek wartości swojej waluty, jest tak naprawdę 5 proc. do tyłu.

Choć z drugiej strony – przy inwestycjach długoterminowych – emocjonowanie się niewielkimi skokami cen walut nie ma większego sensu. Skok wartości złotego do euro o kilka groszy do góry lub w dół nie będzie miał aż tak wielkiego znaczenia dla inwestorów lokujących kapitał np. w perspektywie kilkuletniej.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24768 )
Array ( [docId] => 24768 )