Wybór najlepszego biura maklerskiego na rynku

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Wybierając biuro maklerskie, trzeba szczególną uwagę zwrócić na koszty. Jest to tym bardziej ważne, że każdy broker indywidualnie ustala poziom opłat – np. miesięcznie, kwartalnie. Choć zdarzają się pośrednicy, dla których opłaty z tytułu prowadzenia rachunku maklerskiego schodzą na dalszy plan.

Istotny jest natomiast obrót na koncie i wynikająca stąd prowizja czy też wartość zdeponowanych środków finansowych, które – pozostając na rachunku – mogą być wykorzystywane przez brokera.

Kolejnym istotnym elementem jest wartość prowizji od dokonywanych transakcji – szczególnie ważne zagadnienie dla aktywnych inwestorów. Tutaj działa podstawowa zasada, zakładająca najniższe prowizje od transakcji zawieranych przez internet, poprzez wyższe opłaty od zleceń telefonicznych i najwyższe od dyspozycji składanych osobiście w biurze maklerskim. Broker nalicza opłaty od wartości zrealizowanego zlecenia.

Oczywiście w sytuacji, gdy klient dysponuje odpowiednio wypchanym portfelem, a jego aktywność na rynku zdecydowanie przewyższa obroty innych klientów, może on indywidualnie negocjować prowizje. Mimo niższych stawek, dla biura jest to i tak dobry interes – przy dużym obrocie, nawet mniejszy procent z tytułu prowizji może zagwarantować brokerowi sowity zarobek.

Dla aktywnego inwestora nie bez znaczenia będzie również błyskawiczny dostęp do notowań giełdowych. Tutaj często biura maklerskie proponują różnego rodzaju pakiety, dostosowane do potrzeb inwestora. Dostęp do notowań on-line jest płatny, natomiast możliwość śledzenia zmian kursów z 15-min. opóźnieniem nie jest obciążony dodatkowymi kosztami.

W przypadku notowań opóźnionych inwestor może korzystać również z ogólnie dostępnych tabel, prezentowanych na stronie warszawskiej giełdy.

 

Trzeba pamiętać, że składanie wszystkich dyspozycji – czy to telefonicznych, czy też internetowych – musi być poprzedzone każdorazowym wprowadzeniem odpowiednich haseł i kodów dostępu (zazwyczaj składających się z ciągu liczb). O ile hasło musimy wymyślić sami, to kody dostępu do rachunku internetowego są generowane automatycznie przez brokera. Nie możemy zapominać, że do założenia konta inwestycyjnego potrzebny nam będzie również dokument tożsamości.

W trakcie uruchamianiu konta warto także wskazać rachunek, na który – po sfinalizowaniu transakcji – mogą być przelewane środki finansowe. To zdecydowanie upraszcza wypłaty, nie trzeba bowiem już chodzić do biura maklerskiego, a następnie nosić gotówki przy sobie.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24747 )
Array ( [docId] => 24747 )