Zadania maklera nadzorującego

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

Zadania postawione przed maklerem nadzorującym mają bardzo istotne znaczenie w procesie przekazywania zleceń na warszawski parkiet. Jako osoba wyznaczona przez dom maklerski, jest on zobowiązany do nadzorowania działań podejmowanych przez maklerów giełdowych oraz przestrzegania obowiązujących w obrocie procedur.

Do zadań maklera nadzorującego należy skrupulatne prowadzenie listy maklerów giełdowych, którzy działają na zlecenie określonego brokera. W tym przypadku, jest on również odpowiedzialny za weryfikowanie kwalifikacji i doświadczenia poszczególnych maklerów, którzy pośredniczą w składaniu dyspozycji na parkiet.

Tutaj bardzo ważne są kryteria określone w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego. Na ich podstawie bowiem dokonywana jest szczegółowa ocena działań konkretnych pracowników mających wpływ na przebieg transakcji.

Kolejny element zadań to wspomniane już wcześniej nadzorowanie i dopuszczanie maklerów giełdowych do przekazywania zleceń bezpośrednio na platformę obrotu. Oczywiście cały proces musi odbywać się w oparciu o procedury i regulacje, dotyczące obrotu papierami wartościowymi.

Makler nadzorujący jest też odpowiedzialny za sprawne zarządzanie procedurami, które warunkują cały mechanizm przekazywania zleceń (chodzi także o tworzenie i realizację przepisów).

Jest też tzw. osobą pierwszego kontaktu z przedstawicielami giełdy lub innymi pośrednikami, w sprawach dotyczących transakcji.

 

Aby uzyskać uprawnienia maklera nadzorującego konieczny jest wpis na listę maklerów papierów wartościowych prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponadto, taka osoba musi zdać specjalistyczny egzamin. Dotyczy on znajomości przepisów i obowiązujących na giełdzie, procedur w zakresie przekazywania na parkiet zleceń maklerskich i otrzymywania informacji na potrzeby obsługi notowań.

Trzeci, niezbędny warunek, to konieczność zatrudnienia przez brokera, mającego status członka giełdy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24806 )
Array ( [docId] => 24806 )